Reklama
Rozwiń

Od pisma wnoszonego do sądu trzeba uiścić wpis

Jeśli strona nie korzysta ze zwolnienia od kosztów sądowych, jest zobowiązana do uiszczenia wpisu od skargi. Gdy tego nie zrobi, sąd skargę odrzuci

Aktualizacja: 07.05.2010 04:43 Publikacja: 07.05.2010 03:00

Od pisma wnoszonego do sądu trzeba uiścić wpis

Foto: www.sxc.hu

[b]Tak postanowił Najwyższy Sąd Administracyjny 29 kwietnia 2010 r.,( I FZ 42/10).[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Sąd wojewódzki przedstawił akta Naczelnemu Sądowi Administracyjnego celem rozważenia umorzenia postępowania kasacyjnego zainicjowanego skargą. NSA zwrócił skargę kasacyjną sądowi wojewódzkiemu w celu usunięcia jej braków poprzez uiszczenie wpisu od skargi.

Stosownym zarządzeniem wezwano stronę do usunięcia braku w terminie siedmiu dni od daty doręczenia, pod rygorem odrzucenia skargi kasacyjnej. Termin do uiszczenia wpisu upłynął bezskutecznie. W konsekwencji sąd I instancji odrzucił skargę.

W zażaleniu strona wniosła o jego uchylenie w całości oraz o nadanie biegu bezprawnie odrzuconej kasacji.

W uzasadnieniu strona wskazała, że bezprawne jest stanowisko WSA o odrzuceniu skargi kasacyjnej z powodu braku wpisu, gdyż w środku odwoławczym zawarty był wniosek o zwolnienia strony od wpisu, który nie został rozpoznany.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

NSA stwierdził, że zażalenie nie zasługiwało na uwzględnienie i że zasadnie WSA – w zakresie przysługującej mu kompetencji wstępnej kontroli skargi kasacyjnej – kierując się wskazaniami zawartymi w [b]postanowieniu Naczelnego Sądu Administracyjnego z 27 października 2009 r.[/b], wezwał stronę do usunięcia braków formalnych poprzez uiszczenie wpisu od skargi kasacyjnej. Niewykonanie przez nią tego obowiązku, czego zresztą w zażaleniu nie kwestionowała, obligowało sąd do odrzucenia na podstawie art. 178 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=20E3F8A98FEF1C0CB768ADE0A582505C?id=166935]prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi[/link] skargi kasacyjnej.

Od postanowienia o odrzuceniu skargi przysługuje środek zaskarżenia w postaci skargi kasacyjnej. Nie znajduje więc zastosowania art. 220 § 4 ustawy, gdyż określa on, w jakich sytuacjach zażalenia są wolne od wpisu. Ma to ten skutek, że jeśli strona nie korzysta z prawa pomocy, choćby w zakresie zwolnienia od obowiązku uiszczenia kosztów postępowania kasacyjnego, musi obowiązek taki ponieść.

[wyimek]Aby otrzymać prawo pomocy, należy o nie zawnioskować[/wyimek]

Nie znajdują również potwierdzenia w aktach sprawy twierdzenia zażalenia o nierozpoznaniu przez sąd wniosku o przyznanie prawa pomocy w zakresie obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych. Kwestia ta została już prawomocnie rozstrzygnięta. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie skarżącego na postanowienia WSA oddalające jego wniosek w tym zakresie. Innych wniosków w tej kwestii strona nie składała.

Brak więc podstaw, by twierdzić, że WSA powinien był odstąpić od wezwania do uiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej ze względu na zwolnienie z tego obowiązku, jeśli ono nie przysługiwało, albo że miał obowiązek uprzedniego rozpatrzenia kolejnego wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych, skoro takiego nie złożono.

[b]Tak postanowił Najwyższy Sąd Administracyjny 29 kwietnia 2010 r.,( I FZ 42/10).[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono