a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30 proc. wartości początkowej tych obiektów.
[srodtytul]Co z tego wynika[/srodtytul]
Z przytoczonych regulacji można wywieść ogólne reguły dotyczące opodatkowania dostawy budynków i budowli (i gruntu z nimi związanego). I tak opodatkowaniu podlega dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia (lub przed nim) oraz dostawa wykonana w okresie krótszym niż dwa lata od zasiedlenia.
W pozostałych przypadkach dostawa jest zwolniona z VAT, ale podatnicy mogą ją opodatkować (i w ten sposób uniknąć obowiązku zapłaty PCC i ewentualnej korekty odliczonego podatku).
Jednak, na zasadzie wyjątku, dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia (lub przed nim oraz wykonana w ciągu dwóch lat po nim) będzie podlegać zwolnieniu, jeżeli dokonujący dostawy w stosunku do budynków/budowli nie miał prawa do odliczenia podatku i nie poniósł wydatków na ulepszenie (względnie wydatki te były niższe od 30 proc. wartości początkowej obiektów).
Co istotne, jeśli są spełnione warunki tego zwolnienia, podatnicy nie mogą wybrać opcji opodatkowania takiej dostawy.
[srodtytul]Problemy z pierwszym zasiedleniem[/srodtytul]
Opisana zasada, mimo że sama w sobie nie jest klarowna, zostaje dodatkowo skomplikowana. Pierwsze zasiedlenie jest bowiem zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT rozumiane jako oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:
a) wybudowaniu lub
b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie stanowiły co najmniej 30 proc. wartości początkowej.
Ustawodawca nadał zatem terminowi „zasiedlenie” znaczenie inne niż w języku potocznym: dla celów VAT zasiedlenie to wydanie w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Powinno to oznaczać, że jeżeli wydanie lokalu następuje na własne potrzeby (czyli nie jest związane z czynnością opodatkowaną jak sprzedaż czy najem), to nie dochodzi do pierwszego zasiedlenia.
Przyjmując taką interpretację, jeżeli podatnik wybuduje budynek na własne potrzeby i zacznie go wykorzystywać w działalności gospodarczej, to do pierwszego zasiedlenia nie dojdzie. Trudno to uznać za zgodne z logiką systemową przytoczonych przepisów, jednak każda inna interpretacja wymaga zdecydowanego odejścia od bezpośredniej definicji pierwszego zasiedlenia.
Wątpliwości powstają także w sytuacjach, gdy podatnik część budynku wynajmie (czyli odda do użytkowania w wykonaniu czynności opodatkowanych), a część będzie wykorzystywał na potrzeby własne. Przepisy nie udzielają odpowiedzi na pytanie, czy w takiej sytuacji doszło do pierwszego zasiedlenia w całym budynku i czy późniejsza sprzedaż podlega opodatkowaniu, czy jest z niego zwolniona.
Warto również zaznaczyć, że na podstawie ustawowej definicji z pierwszym zasiedleniem mamy do czynienia także po ulepszeniu budynku. Jeżeli zatem podatnik zmodernizuje nabyty przez siebie budynek a wartość tego ulepszenia przekroczy 30 proc. wartości początkowej i po jakimś czasie go odsprzeda, to taka czynność może również być traktowana jako pierwsze zasiedlenie. Do „pierwszego zasiedlenia” może zatem dojść kilka razy.
[srodtytul]Sprzedaż budynku wniesionego aportem[/srodtytul]
Inne zagadnienie, jakie w praktyce może przysparzać wielu trudności, to sposób interpretowania sformułowania „w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony”. Decyduje ono o zastosowaniu zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.
Problemy te można zilustrować na przykładzie częstej na rynku nieruchomości czynności wniesienia aportów. Czynność taka pod pewnymi warunkami (np. aport przedsiębiorstwa) nie podlega VAT. Czy zatem ten, kto w formie aportu otrzymał bez VAT nieruchomość i planuje obecnie jej sprzedaż, powinien uznać, że miał prawo do odliczenia w stosunku do niej?
Wykładnia językowa nakazuje przyjąć, że aby wystąpiło prawo do odliczenia, musi wystąpić podatek naliczony. W razie braku podatku trudno również mówić o braku prawa do jego odliczenia. Zatem przepis nie powinien mieć zastosowania.
Stanowisko organów podatkowych jest jednak odmienne. Uznają one, że chodzi tu nie tylko o sytuacje, w których dostawa była opodatkowana VAT, lecz także takie, gdy przy nabyciu obiektu podatek naliczony w ogóle nie wystąpił [b](por. interpretacje Izby Skarbowej w Warszawie z 28 lipca 2009 r., IPPP2/443-555/09-4/KK, oraz Izby Skarbowej w Poznaniu z 15 września 2009 r., ILPP2/443-847/09-4/ISN)[/b].
Dla podmiotów otrzymujących aport czy w inny sposób nabywających nieruchomość bez VAT oznacza to, że przyszła sprzedaż może podlegać (w świetle opinii władz skarbowych) zwolnieniu z VAT, co może mieć negatywne konsekwencje zarówno dla zbywcy (korekta odliczenia), jak i nabywcy (konieczność zapłaty 2 proc. PCC).
[i]Autor jest menedżerem w Accreo Taxand[/i]