Odpowiedzialność zależy od sposobu przyjęcia spadku

Jeżeli podatnik nabył spadek po zmarłym z ograniczeniem odpowiedzialności za długi, to ponosi odpowiedzialność za pozostawione przez niego zaległości podatkowe z takim ograniczeniem

Aktualizacja: 12.05.2010 04:43 Publikacja: 12.05.2010 03:00

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 28 kwietnia 2010 r., III SA/Gl 1233/09 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Naczelnik urzędu skarbowego wszczął postępowanie wobec spadkobierców w sprawie o przeniesienie na nich odpowiedzialności za zaległe zobowiązania podatkowe w VAT zmarłego podatnika. Nie pomogło odwołanie do izby skarbowej, która utrzymała decyzję w mocy. Sprawa trafiła do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA stwierdził, że skarga zasługuje na uwzględnienie. Przypomniał, że zgodnie z art. 97 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?id=176376]ordynacji podatkowej[/link] spadkobiercy podatnika, z zastrzeżeniem § 2, przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy.

Do tak skonstruowanej odpowiedzialności stosuje się przepisy kodeksu cywilnego o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe. Wskazanie pomocniczego stosowania regulacji prawa cywilnego nie łączy ich w jedną całość z odpowiedzialnością spadkobiercy za zobowiązania podatkowe. Podlegają one odrębnym reżimom prawnym.

Odpowiedzialność spadkobiercy za zobowiązania podatkowe nie powstaje jak w prawie cywilnym za inne długi z mocy prawa, lecz na mocy decyzji wydawanej w trybie art. 100 § 1 ordynacji podatkowej. Gdyby ustawodawca zamierzał włączyć długi spadkodawcy z tytułu podatków do ogólnych zasad dziedziczenia przewidzianych w prawie cywilnym, to nie zamieszczałby odrębnej regulacji w przepisach ordynacji podatkowej.

Na zakres odpowiedzialności za długi spadkowe bezpośrednio rzutuje sposób przyjęcia spadku. [b]Można go przyjąć bez ograniczenia odpowiedzialności za długi lub z ograniczeniem odpowiedzialności za długi albo można go wreszcie odrzucić.[/b]

W razie przyjęcia spadku z ograniczeniem odpowiedzialności za długi – co miało miejsce w tej sprawie – spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku.

Ograniczenie to odpada, jeżeli spadkobierca podstępnie nie podał do inwentarza przedmiotów należących do spadku albo podał do inwentarza nieistniejące długi. W tym przypadku spadkobierca będzie odpowiadał całym swoim majątkiem za wszystkie zobowiązania podatkowe spadkodawcy, lecz z ograniczeniem jego odpowiedzialności do wartości stanu czynnego spadku.

[b]Ponieważ skarżący nabył spadek po zmarłym z ograniczeniem odpowiedzialności za długi, ponosi odpowiedzialność za pozostawione przez zmarłego zaległości podatkowe z ograniczeniem.[/b]

Organ podatkowy właściwy ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy orzeka w odrębnych decyzjach o zakresie odpowiedzialności poszczególnych spadkobierców lub określa wysokość nadpłaty albo zwrotu podatku. W decyzji określa wysokość znanych w dniu otwarcia spadku zobowiązań spadkodawcy.

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 28 kwietnia 2010 r., III SA/Gl 1233/09 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku