[b]Tak wynika z wyroku NSA z 5 maja 2010 r. (II FSK 2120/08).[/b]
Polska spółka dla optymalizacji procesów produkcyjnych w swoich hutach zawarła umowę z fińskim kontrahentem. Zakres prac obejmował m.in. propozycje zmian konstrukcyjnych, opracowanie schematów technologicznych oraz wstępne oszacowanie niezbędnych nakładów inwestycyjnych. Następnie spółka zwróciła się do organów podatkowych z wnioskiem o interpretację.
Zapytała, czy przy powyższej transakcji powinna odprowadzić zryczałtowany podatek dochodowy. W jej ocenie nie ma takiego obowiązku, bo należności fińskiego kontrahenta nie mieszczą się w definicji należności licencyjnych zawartej w art. 12 polsko-fińskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, jako że spółka nie nabyła prawa do wdrożenia technologii i jej odsprzedaży.
Minister finansów stwierdził, że spółka nabędzie know-how, czyli informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej. Świadczy o tym to, że informacje udostępnione przez kontrahenta fińskiego mają charakter poufny i dotyczą usprawnienia procesu produkcyjnego z zastosowaniem wiedzy nabytej przy opracowywaniu podobnych rozwiązań.
Na podstawie art. 12 ust. 2 i 3 umowy polsko-fińskiej należności licencyjne za transfer know-how są opodatkowane w tym państwie, w którym powstały. Stawka CIT wynosi 10 proc. kwoty brutto.