Takie są wnioski z [b]wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z 25 marca 2010 r. (I SA/Ol 81/10)[/b]. Dopuścił on możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych na podstawie tabel amortyzacyjnych, jeśli zawierają dane wymagane dla ewidencji środków trwałych.
[srodtytul]Odpisy do kosztów[/srodtytul]
Przedsiębiorca w toku kontroli nie przedłożył ewidencji środków trwałych za 2007 r. Fiskus zakwestionował więc zaliczenie odpisów amortyzacyjnych za ten rok do kosztów uzyskania przychodów.
Argumentował, że przepisy nakładają obowiązek prowadzenia ewidencji środków trwałych w sposób umożliwiający zbadanie sposobu nabycia środka trwałego i naliczonych od niego odpisów amortyzacyjnych. W razie braku takiej ewidencji odpisy amortyzacyjne nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, o czym przesądza art. 22n ust. 6 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580 ]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link] (PIT).
W myśl bowiem art. 22 ust. 8 ustawy o PIT kosztem są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a – 22o.