Podatki: za spóźnienie fiskus doliczy odsetki

Odsetki za zwłokę są następstwem powstania zaległości podatkowej. Powstają, gdy podatnik zobowiązany do świadczenia podatku nie uiści go w terminie

Aktualizacja: 07.09.2010 04:36 Publikacja: 07.09.2010 03:00

Podatki: za spóźnienie fiskus doliczy odsetki

Foto: Rzeczpospolita

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 10 września 2008 r., I SA/Łd 306/08[/b]

[srodtytul] Jaki jest problem[/srodtytul]

Naczelnik urzędu skarbowego wszczął postępowanie egzekucyjne wobec majątku P.Ż. na podstawie 12 tytułów wykonawczych.

P.Ż., powołując się na art. 33 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F8BB809CA5200A8E27028E3096231B47?id=179915]ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji[/link], wniósł zarzut w sprawie prowadzonych postępowań, twierdząc, że wystąpiła przesłanka nieistnienia obowiązku, gdyż egzekucja w zakresie odsetek nie może być prowadzona.

W jego ocenie zobowiązanie w zakresie odsetek nie istnieje, albowiem naczelnik US nie traktował go jako podatnika ze względu na orzeczony sądownie zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.

Organ podatkowy w związku z tym oświadczył, że nie będzie przyjmował od P.Ż. wpłat należnych podatków. Tym samym sam doprowadził do powstania zaległości z tytułu odsetek od zobowiązań podatkowych. Wskazując na to, P.Ż. wniósł o umorzenie postępowania egzekucyjnego. Organ podatkowy twierdził jednak, że odsetki za zwłokę powstają z mocy prawa i okoliczności ich powstania nie mogą wpływać na możliwość ich egzekwowania.

Sprawa ostatecznie znalazła finał w sądzie.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA orzekł jednak, że skarga nie zasługuje na uwzględnienie. Jego zdaniem należy się zgodzić z organami obu instancji, że odsetki za zwłokę od należności podatkowych nie mieszczą się w pojęciu obowiązku podlegającego egzekucji, lecz są jedynie konsekwencją niezrealizowania tego obowiązku w terminie.

Art. 27 § 1 pkt 3 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji wyraźnie rozgranicza treść obowiązku i jego podstawę prawną oraz określenie wysokości należności pieniężnej (jeśli ten obowiązek dotyczy takiej należności) od odsetek z tytułu niezapłacenia należności w terminie.

A zatem zarzut nieistnienia obowiązku, o którym mowa w art. 33 pkt 1 ustawy, w ogóle nie może się odnosić do odsetek za zwłokę, lecz jedynie do samego obowiązku podlegającego egzekucji. Tymczasem podatnik nie kwestionował istnienia samego obowiązku – zaległości podatkowej w VAT wynikającej ze złożonych deklaracji VAT-7, lecz jedynie istnienie zobowiązania z tytułu odsetek.

Odsetki za zwłokę są następstwem powstania zaległości podatkowej. Powstają one, gdy podatnik zobowiązany do świadczenia podatku nie uiści go w terminie. Jednocześnie przyjmuje się, że odsetki od zaległości podatkowej nie są samodzielnym, oderwanym od zaległości podatkowej, świadczeniem. Mają charakter akcesoryjny w stosunku do należności głównej – zaległości podatkowej. Brak zatem podstaw do uznania, że stanowią odrębną należność budżetu państwa o charakterze niepodatkowym.

Okoliczności ewentualnego przyczynienia się organów do powstania zaległości podatkowych mogą stanowić uzasadnienie wniosku o umorzenie odsetek za zwłokę.

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 10 września 2008 r., I SA/Łd 306/08[/b]

[srodtytul] Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo