Tak wynika z [b]wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. III SA/Wa 1543/10)[/b].
Rozpatrywał skargę na interpretację Izby Skarbowej w Warszawie, która wyjaśniła zasady przekazywania darowizn na rzecz spółek osobowych. Darczyńcą był syn, a obdarowanymi rodzice prowadzący działalność w spółce cywilnej i jawnej.
[srodtytul]Różne konsekwencje [/srodtytul]
Skutki obu transakcji były diametralnie różne. Zdaniem fiskusa darowizna dla spółki cywilnej będzie podlegała ustawie o podatku od spadków i darowizn. Majątek nabywają bowiem wspólnicy. Są najbliższą rodziną, darowizna będzie więc zwolniona z podatku.
Inaczej w drugiej transakcji. Izba skarbowa uznała, że jeśli obdarowanym jest osobowa spółka handlowa, transakcja podlega pod [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2010/DU2010Nr%2051poz%20307a.asp]ustawę o PIT[/link]. Co więcej, jej wspólnicy nie mają prawa do zwolnienia przysługującego członkom rodziny otrzymującym nieodpłatne świadczenia. Majątek spółki jawnej jest bowiem wyodrębniony od majątku wspólników, i to ona nabyła nieodpłatne świadczenie. Darowizna będzie więc przychodem spółki (dzielonym później na wspólników).