Sąd Najwyższy (sygnatura akt: III SK 44/10) oddalił skargę serwisu Domeny.pl, który kwestionował decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Dotyczyła ona regulaminu serwisu. Zastrzeżono w nim prawo dokonania zmian i wskazywano, że zaczynają one obowiązywać "od chwili udostępnienia nowej wersji na stronie internetowej".

UOKiK uznał, że postanowienie to narusza zbiorowe interesy konsumentów, gdyż powinni być każdorazowo informowani o zmianie regulaminu. Inaczej musieliby nieustająco sprawdzać, czy przypadkiem nie dokonano w nim modyfikacji. Zdaniem prezesa UOKiK wystarczyłoby zmiany regulaminu wyraźnie zaznaczać na stronie internetowej, tak aby jej użytkownik mógł łatwo się zorientować, że pojawiły się nowe treści. Takie samo postanowienie było już wcześniej zakwestionowane i po wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpisane do rejestru klauzul zakazanych. Spółka przekonywała, że mimo tej samej treści jej postanowienie ma odrębne znaczenie i w kontekście całości regulaminu nie narusza już interesu konsumenta. Sąd Najwyższy, podobnie jak sądy niższych instancji, uznał, że mimo zmian kontekstu umownego inkryminowana klauzula pozostała tożsama z tą wpisaną do rejestru klauzul niedozwolonych.

Czytaj także w serwisie:

» Prawo dla Ciebie » Twoje prawo » Internet, prawo komputerowe