, a znajdujące się w wyrobisku górniczym urządzenia techniczne i instalacje oraz ich zespoły, służące do wydobywania węgla, są budowlą w rozumieniu tej ustawy. I w efekcie mają być objęte podatkiem od nieruchomości w wysokości 2 proc. ich wartości rocznie. Dla kopalni węgla kamiennego, której spór z organami podatkowymi legł u podstaw pytania prawnego, interpretacja przepisów ma wymierne skutki. W grę wchodzi ponad 8 mln zł podatku od nieruchomości za 2005 r., których żądają organy, czyli ponaddwukrotnie więcej, niż zapłaciła firma.
Niejasne przepisy
W opinii reprezentującego Sejm posła Andrzeja Dery (PiS) przepisy nie budzą wątpliwości, a orzecznictwo jest jednolite. Podobnie twierdził prokurator Andrzej Niewielski z Prokuratury Generalnej. Obaj też występowali o umorzenie postępowania, twierdząc, że WSA w Gliwicach nie wykazał, iż przepisy są niejasne i niekonstytucyjne.
Trybunał nie podzielił jednak ich opinii. Zdaniem sędziów przepis art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy podatkowej pozwala na opodatkowanie urządzeń znajdujących się w podziemnych wyrobiskach. Choć, jak podkreśliła sędzia sprawozdawca Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, przepisy nie są jasne. I to one są źródłem problemów z kwalifikowaniem konkretnych urządzeń jako obiektów budowlanych do budowli. W ocenie Trybunału wątpliwości, jak rozumieć przepisy, biorą się z różnych technik interpretacyjnych, które trzeba brać pod uwagę przy rozstrzyganiu spraw, oraz odesłań do innych ustaw: prawa budowlanego oraz prawa geologicznego i górniczego. Ustawa podatkowa przy ustalaniu, czy urządzenie jest budowlą, odsyła do definicji zawartej w prawie budowlanym, a ta jest katalogiem otwartym, który zawiera tylko przykłady budowli.
Dostało się też ustawodawcy, bo - jak uznał TK - od dawna zdawał sobie sprawę z kontrowersji dotyczących opodatkowania wyrobisk, a mimo to zaniechał naprawy prawa, przerzucając ciężar interpretacji na organy podatkowe i sądy administracyjne. W ocenie Trybunału to przejaw lekceważenia powinności władzy ustawodawczej.
Na korzyść podatników
Jak podkreśliła sędzia Wronkowska-Jaśkiewicz, wyrok interpretuje przepisy. Trybunał uznał, że na gruncie prawa wyrobiska górnicze nie są opodatkowane podatkiem od nieruchomości. O tym jednak, czy znajdujące się w nich urządzenia i instalacje techniczne mają być lub nie być opodatkowane, muszą rozstrzygać indywidualnie organy podatkowe oraz sądy administracyjne, dokonując za każdym razem wykładni przepisów i ustalając, czy możliwe jest przyporządkowanie nazw urządzeń do nazw w prawie budowlanym.
Według TK niejasnych przepisów nie należy interpretować na niekorzyść podatników.