Reklama

Brak pisemnego potwierdzenia warunków pracy - nowe przepisy nie ukrócą nielegalnego zatrudniania w firmach

Doraźne zabiegi legislacyjne nie zapobiegną nierejestrowanemu zatrudnianiu pracowników, ani nie ułatwią inspektorom pracy zwalczania tego patologicznego zjawiska.

Publikacja: 26.08.2016 08:58

Brak pisemnego potwierdzenia warunków pracy - nowe przepisy nie ukrócą nielegalnego zatrudniania w firmach

Foto: 123RF

1 września wejdzie w życie ustawa z 13 maja 2016 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy. Nakłada ona na pracodawców, którzy nie zawarli z pracownikami pisemnej umowy o pracę, obowiązek potwierdzenia im na piśmie ustaleń co do stron umowy, jej rodzaju oraz jej warunków przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Niewykonanie tego obowiązku stanowić będzie wykroczenie zagrożone surową karą grzywny – od 1 tys. do 30 tys. zł.

Obecnie, jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien potwierdzenia tego dokonać najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika (art. 29 § 2 k.p.). Pracodawca zatrudniający pracownika bez pisemnej umowy o pracę i bez pisemnego potwierdzenia warunków pracy w razie ujawnienia tego faktu przez inspektora pracy w czasie kontroli może zatem oznajmić, że to właśnie pierwszy dzień pracy pracownika. Wówczas w dniu kontroli zatrudniający wręcza zatrudnianemu pisemne potwierdzenie warunków pracy i z tym dniem rejestruje zatrudnienie go na podstawie umowy o pracę. Tymczasem nierzadko ów pracownik jest zatrudniany bezumownie od dłuższego czasu, a kontrola przeprowadzana przez inspektora pracy fakt ten jedynie ujawnia.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Opinie Prawne
Krzysztof A. Kowalczyk: Składka jak demokracja socjalistyczna
Opinie Prawne
Piotr Mgłosiek: Minister sprawiedliwości powiększa bezprawie w sądach
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Smutny obraz Trybunału Konstytucyjnego
Opinie Prawne
Łukasz Cora: Ruch Obrony Granic ośmiesza państwo i obniża jego autorytet
Opinie Prawne
Paulina Szewioła: Zmarnowana szansa na jawność wynagrodzeń
Reklama
Reklama