Czy coś się zmieniło dla Kowalskiego w zakresie wymiaru sprawiedliwości w 2012 roku? Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że niewiele. Dalej trzeba iść do sądu, składać pisma na papierze i czekać na rozprawę.
Jednakże po przyjściu do sądu (na razie do sądu okręgowego oraz apelacyjnego, a w przyszłym roku do części rejonowych) zauważalna jest istotna zmiana. W salach rozpraw zainstalowano kamery, mikrofony, postawiono ekran wielkoformatowy. Posiedzenie sądowe jest w pełni nagrywane. Dotychczas zeznania Kowalskiego były dyktowane przez sędziego do protokołu, głównie poprzez tezowanie i zapisywanie istotnych dla sprawy kwestii. Obecnie wszystko, także zachowanie strony przeciwnej, pełnomocników zawodowych oraz sędziego, jest nagrywane, a uczestnicy postępowania mają pełen dostęp do tak sporządzonego e-protokołu. Wystarczy wnieść o wydanie e-protokołu, dokonanie opłaty w wysokości 6 zł i można otrzymać płytę CD lub DVD do domu, gdzie możliwe jest odtworzenie nagrania zawierającego posiedzenie sądowe i zapoznanie się z nim czy też przekazanie pełnomocnikowi zawodowemu. W przypadku ustanowienia pełnomocnictwa i nieuczestniczenia w posiedzeniu sądowym zawsze można zweryfikować zdarzenia mające miejsce na sali rozpraw.
Od nowego roku w sądach apelacyjnych i okręgowych, a następnie także w sądach rejonowych strona uzyska dostęp przez Internet po rejestracji (jednorazowej w sądzie) do wszystkich dokumentów wytwarzanych przez sąd (postanowień, orzeczeń, uzasadnień itd.) nieodpłatnie, bez konieczności czekania na listonosza. Wystarczy wejść na swoje konto i kliknąć w sygnaturę sprawy. Od przyszłego roku tą drogą będzie możliwe zapoznanie się także z e-protokołem. W przypadku zatem gdy pełnomocnik strony pojechał na posiedzenie sądowe na drugi koniec Polski, strona, która nie uczestniczyła w rozprawie, po zalogowaniu się do systemu będzie mogła odsłuchać całe posiedzenie. I to następnego dnia po jego odbyciu.
Wprowadzenie nagrywania posiedzeń sądowych doprowadziło do pełnej transparentności postępowania, jawności i rzeczywistego odzwierciedlenia tego, co się dzieje na sali rozpraw w sposób dotychczas nieznany polskiemu wymiarowi sprawiedliwości.
Jeżeli Kowalski prowadzi działalność gospodarczą, nie ma już potrzeby udawania się do sądu w celu pozyskiwania odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego, co było nie tyle kosztowne, ile czasochłonne. Od czerwca 2012 r. możliwe jest już pozyskiwanie online ważnego i prawnie skutecznego odpisu z KRS i to nieodpłatnie (należy zauważyć, iż kilka firm proponuje tego typu usługę za odpłatą, próbując naciągać przedsiębiorców).