Obowiązująca od 1 stycznia 2010 r. nowa ustawa o izbach lekarskich (DzU z 2009 r. nr 219, poz. 1798; dalej: ustawa) zastąpiła dotychczasową regulację określającą przez ostatnie 20 lat funkcjonowanie samorządu lekarskiego w Polsce. Ustawa dotyczy poważnej grupy zawodowej obejmującej ponad 130 tys. osób.
Całkowicie nowa jakościowo konstrukcja trybu odpowiedzialności zawodowej lekarzy i lekarzy dentystów dowodzi, że w procesie legislacyjnym wykorzystano sumiennie dwudziestoletnie doświadczenia z orzecznictwa zawodowego, funkcjonowania instytucji zawodowych, dorobku orzecznictwa sądów krajowych i orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, doktryny i nauki na styku prawa, etyki i medycyny.
Nowa regulacja odpowiedzialności zawodowej lekarzy to kompleksowe i pierwsze tak obszerne ujęcie procedury dyscyplinarnej w ustawodawstwie krajowym. Jest to w zasadzie sui generis postępowanie karnoprocesowe (procedura dyscyplinarna) nawiązujące w znacznym stopniu do instytucji postępowania karnego, zawierające wiele nowych własnych rozwiązań uwzględniających specyfikę zawodową tej grupy. Opis procedury odpowiedzialności zawodowej zawarty jest aż w 59 artykułach i odsyła w oryginalny sposób w różnych kwestiach do właściwych przepisów prawa karnego. Wymaga to od radców prawnych należytej znajomości procedury postępowania w sprawach odpowiedzialności zawodowej lekarzy, umiejętnego poruszania się w regulacjach karnych. Jest to kolejne pole do aktywności zawodowej pozostające w bezpośrednim styku z przebogatą, niezwykle nośną społecznie problematyką regulacji prawnych związanych zarówno z ochroną zdrowia, prawami pacjenta, jak i standardami świadczenia usług medycznych. Zagadnienia te pozostają równocześnie w bezpośrednim powiązaniu z aktywnością zawodową wobec klientów w prawie cywilnym oraz usług prawniczych w obszarze funkcjonowania służby zdrowia i innych regulacji dotyczących wszystkich obszarów świata medycznego.
Istotną nowością są ustawowe uprawnienia dla radców prawnych. Otóż radca może być zarówno pełnomocnikiem pokrzywdzonego, jak i obrońcą obwinionego lekarza. Tym samym doszło do zrównania uprawnień zawodowych radców prawnych i adwokatów w zakresie reprezentowania pokrzywdzonych i obwinionych lekarzy w postępowaniu dotyczącym ich odpowiedzialności zawodowej oraz stosowania procedury dyscyplinarnej, jak również przepisów materialnego i procesowego prawa karnego. Oznacza to pełną równość uprawnień i obowiązków zawodowych radców oraz adwokatów w kolejnym obszarze polskiego systemu prawnego. Obszarze najbardziej kontrowersyjnym, dotyczącym bowiem tzw. kompetencji klasycznie obrończych w rozumieniu kodeksu postępowania karnego. Działania ustawodawcy stanowią więc w konsekwencji o rzeczywistej integracji zawodowej drogą kolejnych kroków, do której to koncepcji nawiązał w swojej publikacji „Trzecia droga: integracja kompetencji" prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Maciej Bobrowicz („Rz" z 17 maja 2010 r.).
Przykład nowej regulacji w ustawie o izbach lekarskich prowokuje wprost do zajęcia stanowiska w wywołującej żywe komentarze i kontrowersje dyskusji na temat tzw. rzekomej przeszkody integracyjnej. Owa przeszkoda dotyczyć ma braku kompetencji i znajomości przez radców prawnych procedur karnych i procedur z nimi bezpośrednio związanych oraz etosu etycznego przynależnego adwokatom z tytułu funkcji obrończych w systemie procedury karnej.