Fundusze za praworządność - Tomasz Pietryga: Ziobro ma trochę racji

Seria wydarzeń, które miały miejsce w ubiegłym tygodniu, uzbraja w argumenty zwolenników opcji „fundusze za praworządność".

Aktualizacja: 10.05.2021 05:58 Publikacja: 09.05.2021 19:23

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Sekwencja wydarzeń była taka: we wtorek Sejm wyraził zgodę na ratyfikację Funduszu Odbudowy. W środę rzecznik generalny TSUE wydał opinię, w której zakwestionował praworządność systemu dyscyplinarnego sędziów w Polsce, co jest wskazówką, jaki wyrok może wydać Trybunał. W czwartek NSA próbował podważyć legalność nowych sędziów SN, uchylając zaskarżone uchwały KRS w tej sprawie. Uzasadnił, że nie jest to organ wystarczająco niezależny. W piątek dość niestandardowo zachował się Trybunał Praw Człowieka, recenzując polski Trybunał Konstytucyjny i kwestionując tzw. sędziów dublerów. To precedens, który może być początkiem nowej praktyki kontrolowania zgodności konstytucji z konwencją strasburską.

Czytaj także:

NSA uchylił zaskarżone uchwały obecnej KRS

Uchwały KRS uchylone, ale sędziowie SN zostają

Ta kumulacja ma wspólny mianownik. Jest nim rozporządzenie UE wprowadzające mechanizm „fundusze za praworządność". Jego użyciem przez Brukselę straszy Zbigniew Ziobro, którego zdaniem pieniądze z UE mogą być zablokowane, bo wynegocjowane przez premiera Morawieckiego na grudniowym szczycie Rady Europejskiej gwarancje przed takim scenariuszem wcale nie chronią.

Ziobro prowadzi własną grę, ale ma trochę racji, bo regulacje te przecież po coś stworzono. Z jednej strony premier przywiózł z Brukseli polityczne zabezpieczenie, że mechanizm zostanie aktywowany tylko w przypadkach korupcji na szkodę finansów UE, z drugiej zaś w UE trwa dyskusja i przeciąganie liny, aby mechanizm mógł być aktywowany w każdej sytuacji, gdy praworządność jest zagrożona. A powodem do tego byłoby przestrzeganie prawa UE, a nie polityczne ustalenia.

Takie wydarzenia jak w ubiegłym tygodniu uzbrajają w argumenty zwolenników takiej opcji. Oczywiście dziś popadająca w euforię po pokonaniu koronawirusa Europa, z perspektywą pożyczonych setek miliardów euro na kontach, nie jest skłonna do poparcia radykalnych kroków. Nie wiadomo jednak, co będzie za rok, po aktywowaniu funduszy, gdy presja na Polskę w związku z kolejnymi wyrokami się nasili.

Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Szef Służby Więziennej w roli kozła ofiarnego
Opinie Prawne
Gutowski, Kardas: Ryzyka planu na neosędziów
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Lewicowy sen o krótszej pracy - czy rynek to wytrzyma
Opinie Prawne
Michał Bieniak: Przepisy Apteka dla Aptekarza – estońskie nauki dla Polski
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Reforma SN, czyli budowa na spalonej ziemi
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne