Oczywiście, surowcowe sankcje są obchodzone na różne sposoby. Dlatego od listopada 2022 UE usiłuje sankcjonować kraje i biznesy uczestniczące w omijaniu sankcji – z umiarkowanym skutkiem.
Pomoc makrofinansowa
Już przed agresją UE zasiliła Ukrainę pożyczkami i dotacjami rzędu 17 mld euro. Po agresji zadeklarowano tzw. Macro-Financial Assistance Plus, co ma zasadnicze znaczenie dla przetrwania ukraińskiej państwowości. W roku 2023 Unia pokrywa połowę potrzeb – 18 mld euro, a drugą połowę pokrywa USA.
W czerwcu 2023 Komisja Europejska wydłużyła perspektywę pomocy, by uniknąć corocznych przetargów budżetowych. Tzw. Ukraine Facility opiewa na 50 mld euro w latach 2024–2027 w postaci grantów i pożyczek. Nie jest to możliwe w ramach wieloletniego budżetu Unii na lata 2021–2027, uzgodnionego przed wojną, zatem Komisja proponuje jego rewizję. O ile pomoc dla Ukrainy nie jest kwestionowana, o tyle płatnicy netto chcieliby sfinansować „Ukraine Facility” kosztem innych działów budżetu, istotnych dla beneficjentów funduszy strukturalnych, co stanowi zarzewie konfliktu. Wśród warunków pomocy finansowej istotną rolę odgrywa kwestia praworządności.
Pomoc militarna
Wojna zmienia UE. Pacyfistyczna ze swej natury wspólnota przekracza kolejną granicę, finansując zbrojenia poza swoimi granicami. Wykorzystuje instrument przekornie nazwany Europejskim Instrumentem na rzecz Pokoju (Peace Facility) utworzony 22 marca 2021 r. z udziałem Wielkiej Brytanii i Norwegii, by finansować dostawy zbrojeniowe do Ukrainy.
Już w roku 2022 Ukraina pochłonęła połowę budżetu na lata 2021–2027. Stąd propozycja czteroletniego funduszu skierowanego do Ukrainy, wartego 20 mld euro, uzupełnionego przez wspólne zamówienia amunicji, pocisków artyleryjskich i innego sprzętu (EDIPRA), co zwyczajowo natrafiło na opór Węgier.
Korytarze solidarnościowe
Znaczenie eksportu zboża i innych produktów rolnych dla gospodarki Ukrainy (10 proc. PKB) skłoniło UE do reakcji na zablokowanie portów Morza Czarnego. 12 maja 2022 Komisja Europejska oraz państwa sąsiadujące, w tym Polska, oraz instytucje finansowe (EBOR, EBI, Grupa Banku Światowego) podpisały deklarację, ustanawiającą „Solidarity Lanes”. Zadeklarowano na ten cel 1 mld euro, by umożliwić dostawy żywności na Bliski Wschód i do Afryki Północnej, gdzie Ukraina dostarczała około 45 mld ton zboża rocznie.