Janusz Lewandowski

Piotr Gabryel

Janusz Lewandowski: Mój własny bilans 20-lecia

Główną zaletą członkostwa w UE jest udział w najbardziej atrakcyjnym rynku świata – pisze europoseł Platformy Obywatelskiej Janusz Lewandowski.

Czy Stary Kontynent ma szanse w wyścigu technologicznym?

Europa, kolebka rewolucji przemysłowej, odsyłana jest dzisiaj na emeryturę. Niesłusznie.

Janusz Lewandowski: Drogi Polski Tuska i Węgier Orbána się rozchodzą

Nie będzie Budapesztu w Warszawie – wbrew obietnicy Kaczyńskiego. Po 15 października 2023 roku rozeszły się drogi ustrojowe i geopolityczne „bratanków, i do szabli, i do szklanki”. Dobrze życzę bratankom, więc ubolewam, że wciąż wybierają „ciemną stronę mocy”, niepomni lekcji historii...

Rozszerzenie wraca na agendę UE

Wspólnota europejska musi być większa i silniejsza, by mieć znaczenie w globalnej rywalizacji mocarstw.

Janusz Lewandowski: Federalna UE pod niemieckie dyktando? Nowe strachy na Lachy

Nowy rząd w Polsce chce być konstruktywnym uczestnikiem europejskiej integracji, ale nie może zaakceptować ustrojowej rewolucji, która napędza prawicowy ekstremizm – pisze europoseł po głosowaniu Parlamentu Europejskiego nad propozycją reformy UE.

Janusz Lewandowski: Uwaga: miny. Czyli spuścizna „dobrej zmiany”, z którą będzie się borykał nowy rząd

Kampania rządziła się prawem licytacji, w co wpisała się opozycja wedle zasady „kto nie obiecuje, ten przegrywa”. Obietnice muszą być dotrzymane, ale ich kalendarz powinien być oparty na rozpoznaniu kondycji finansów publicznych. PiS zostawia bowiem fikcję budżetu i fikcję zadłużenia.

Najtrudniejsza próba solidarności Unii

Wbrew nadziejom, jakie zrodziło zjednoczenie Europy i rozpad ZSRR, wiek XXI obfituje we wstrząsy i kryzysy, wystawiające na ciężką próbę europejską integrację. Kryzys finansowy (2008), kryzys migracyjny (2015), potem pandemia (2020) – wszystkie te wyzwania wymagały odpowiedzi wspólnotowej i wzbogacały integrację. Najtrudniejszą próbę stanowi jednak powrót wojny na nasz kontynent. Czy Unia wychodzi zwycięsko z tej próby?

Janusz Lewandowski: W referendum wychodzą na jaw wszystkie przekłamania PiS-u

Polskim problemem nie jest własność prywatna, bo jest ona źródłem polskiego sukcesu. Nieszczęściem jest dewastacja majątku narodowego, na którym żerują pazerni nieudacznicy, zarażając nas wschodnią chorobą - oligarchią!

Rodzi się europejska unia obronna

Wojna wyeksponowała militarny wymiar strategicznej suwerenności, która jest odpowiedzią UE na wyzwania geopolityczne w niespokojnych czasach

Janusz Lewandowski: PiS na Pomorzu jak kolonizator na podbitych terenach

Rozbiór Lotosu z udziałem sojuszników Putina to nonsens gospodarczy i geopolityczny – pisze europoseł.