Janusz Lewandowski

Kryzysy żywią populizm, ale hartują UE

Był czas, gdy śmiertelna pandemia przywróciła autorytet nauki i wiedzy, bo tak nakazywał instynkt samozachowawczy zalęknionych ludzi. Mniej słuchano znachorów, także politycznych, czyli populistów wszelkiej maści. Trwało to krótko, a dziś rosną w siłę antyszczepionkowcy...

Janusz Lewandowski: Wszystkie nieprawdy o Krajowym Planie Odbudowy

Unia Europejska to projekt otwarty na nowe wyzwania. Musi potwierdzić swoją użyteczność tu i teraz - pisze polityk PO i były komisarz UE.

Unia po pandemii. Szok pourazowy?

Szykuje się wielka debata o przyszłości Unii Europejskiej. Już się boję, bo to wyborna okazja dla zwolenników wymyślania Unii na nowo. Wolne społeczeństwa zaś, które tworzą wspólnotę europejską, rządzą się prawem ewolucji, a nie rewolucji.

Janusz Lewandowski: Forsowane przez rząd nowe podatki są podobne: mierzą w obcych, godzą w naszych

Podatek od sprzedaży detalicznej już jest od 1 stycznia 2021 roku. Opłaty od wpływów reklamowych jeszcze nie ma, a już wywołała solidarny protest wolnych mediów, bunt w szeregach Porozumienia Gowina i pomruki z zagranicy. Co wspólnego mają obie te daniny? Łączy je kłamliwa osłona propagandowa. Oraz zupełne rozejście się deklarowanych celów z rzeczywistymi następstwami. Oba podatki miałyby obciążyć zagraniczne korporacje, a skutkują de facto uderzeniem w rodzime firmy. Łączy je wreszcie swoiste déja vu: próbowano czegoś podobnego wcześniej, ale nastąpił w tył zwrot pod wpływem zagranicznych reakcji.

Trzy kobiety praworządności

W dwóch programach unijnych, dzięki którym polskie organizacje pozarządowe nie są zdane na łaskę rządu, swój istotny udział miały trzy postaci – pisze europoseł.

Program „Przyszłe pokolenie UE”. Plan niedoskonały

Unijny program „Przyszłe pokolenie UE” to dobra wiadomość dla Europy, ale obciążona niewiedzą co do wiarygodnego mechanizmu spłaty wielomiliardowych zobowiązań - piszą urzędniczka unijna i polityk PO.

Janusz Lewandowski: Ekologia musi się spotkać z ekonomią

Skutki gospodarcze epidemii mogą być na tyle bolesne dla UE, że dokładanie do tego kosztownych regulacji ekologicznych może pogłębić kryzys.

Janusz Lewandowski: Zawiedzione nadzieje młodych Irańczyków

Konferencja w Warszawie zaostrzyła sytuację na Bliskim Wschodzie. Dla Iranu ten polski serwilizm był aktem zdrady, niweczącym kilkaset lat przyjaźni. Nic głupszego w relacjach z tym krajem nie można było zrobić - przekonuje europoseł Platformy Obywatelskiej.

Janusz Lewandowski: Wiarygodność, głupcze!

Sprowokowana przez PiS licytacja na obietnice socjalne jest dla przyszłości równie groźna, jak niszczenie państwa prawa – pisze polityk PO.

Budżet Unii Europejskiej. Cud w Brukseli się nie powtórzy

Obawiam się, że unijna batalia budżetowa pokaże przepaść między jałowym wzdęciem PiS a skutecznym zabieganiem o polskie interesy sprzed „dobrej zmiany”.