Janusz Lewandowski

Janusz Lewandowski: Przywrócić Trójkąt Weimarski

Polska na nowo musi stać się udziałowcem unijnej strategii, stosownie do naszych interesów.

Hołodomor Putina. Klęska głodu w sąsiedztwie Unii Europejskiej?

Niszczenie przez Putina zasobów Ukrainy, która jest zbożowym spichlerzem świata, szykuje klęskę głodu w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Janusz Lewandowski: Rozbiór Lotosu: odwet na Pomorzu?

Niepokorne Pomorze nie podda się kolonizacji politycznej, chociaż ponosi straty. Sprawcy szkody nie pozostaną bezimienni. Spisane będą czyny i rozmowy...

Fit for 55 – Europa w drodze do neutralności klimatycznej

Europejski Zielony Ład obronił się w dramatycznych okolicznościach pandemii, czego owocem jest pakiet legislacyjny Fit for 55. Teraz te regulacje muszą przejść surowy test akceptacji politycznej.

Kryzysy żywią populizm, ale hartują UE

Był czas, gdy śmiertelna pandemia przywróciła autorytet nauki i wiedzy, bo tak nakazywał instynkt samozachowawczy zalęknionych ludzi. Mniej słuchano znachorów, także politycznych, czyli populistów wszelkiej maści. Trwało to krótko, a dziś rosną w siłę antyszczepionkowcy...

Janusz Lewandowski: Wszystkie nieprawdy o Krajowym Planie Odbudowy

Unia Europejska to projekt otwarty na nowe wyzwania. Musi potwierdzić swoją użyteczność tu i teraz - pisze polityk PO i były komisarz UE.

Unia po pandemii. Szok pourazowy?

Szykuje się wielka debata o przyszłości Unii Europejskiej. Już się boję, bo to wyborna okazja dla zwolenników wymyślania Unii na nowo. Wolne społeczeństwa zaś, które tworzą wspólnotę europejską, rządzą się prawem ewolucji, a nie rewolucji.

Janusz Lewandowski: Forsowane przez rząd nowe podatki są podobne: mierzą w obcych, godzą w naszych

Podatek od sprzedaży detalicznej już jest od 1 stycznia 2021 roku. Opłaty od wpływów reklamowych jeszcze nie ma, a już wywołała solidarny protest wolnych mediów, bunt w szeregach Porozumienia Gowina i pomruki z zagranicy. Co wspólnego mają obie te daniny? Łączy je kłamliwa osłona propagandowa. Oraz zupełne rozejście się deklarowanych celów z rzeczywistymi następstwami. Oba podatki miałyby obciążyć zagraniczne korporacje, a skutkują de facto uderzeniem w rodzime firmy. Łączy je wreszcie swoiste déja vu: próbowano czegoś podobnego wcześniej, ale nastąpił w tył zwrot pod wpływem zagranicznych reakcji.

Trzy kobiety praworządności

W dwóch programach unijnych, dzięki którym polskie organizacje pozarządowe nie są zdane na łaskę rządu, swój istotny udział miały trzy postaci – pisze europoseł.

Program „Przyszłe pokolenie UE”. Plan niedoskonały

Unijny program „Przyszłe pokolenie UE” to dobra wiadomość dla Europy, ale obciążona niewiedzą co do wiarygodnego mechanizmu spłaty wielomiliardowych zobowiązań - piszą urzędniczka unijna i polityk PO.