Mamy wspólny z Unią Europejską problem: ogromną nadwyżkę płynności w sektorze bankowym i zarazem niską stopę inwestycji. A co gorsza, niską skłonność do finansowania projektów innowacyjnych, które stanowią o konkurencyjności gospodarczej.
Rozrośnięty sektor bankowy kontrastuje z niedorozwojem rynku kapitałowego. Utrata City of London w wyniku brexitu pogłębiła ten problem i jeszcze bardziej zwiększyła atrakcyjność lokowania zasobów indywidualnych, zbiorowych i korporacyjnych na rynkach USA.
W tej sytuacji trudno o satysfakcję, jeśli się uczestniczyło w narodzinach polskiej giełdy, wraz z pionierami rynku Wiesławem Rozłuckim i śp. Leszkiem Pagą. Pierwszej giełdy w postkomunistycznej Europie, która wzbudziła światową sensację w dniu pierwszych notowań 16 kwietnia 1991 r.
Problem niedostatecznego rozwoju rynku kapitałowego w stosunku do potrzeb inwestycyjnych jest charakterystyczny dla całej Unii Europejskiej, o czym traktują raporty Enrico Letty i Mario Draghiego.`
Niewykorzystane oszczędności krajowe
Na początku 2025 r. łączna wartość środków zgromadzonych na rachunkach bankowych przez osoby fizyczne i firmy w Polsce wyniosła ok. 2 bln zł. Obecnie banki komercyjne mają nadwyżkę depozytów nad kredytami wynoszącą ponad 460 mld zł. Podobny jest poziom nadwyżki płynności ponad LCR, czyli wymaganym przez europejski i polski nadzór bankowy poziomem aktywów płynnych do pokrycia krótkoterminowych zobowiązań.