Mija 13 lat, odkąd Rosja przeprowadziła militarną agresję na pełną skalę przeciwko Gruzji, w następstwie której doszło do nielegalnej okupacji przez Rosję nieodłącznych regionów Gruzji – Abchazji i regionu Cchinwali/Osetii Południowej. Tym ruchem Moskwa próbowała ustanowić tzw. nową rzeczywistość, która narusza podstawowe normy i zasady prawa międzynarodowego oraz podważa ład międzynarodowy. Wojna, rozpoczęta rosyjskim atakiem w nocy z 7 na 8 sierpnia 2008 roku, pozostawiła znaczący ślad i wywróciła do góry nogami perspektywę pokoju oraz stabilności w Europie. Wymuszona próba ponownego rozważenia suwerennych granic w Europie i nielegalna okupacja regionów gruzińskich stworzyły niebezpieczny precedens, po którym nastąpiła nielegalna aneksja Krymu w 2014 roku. Fakt ten pokazał, że Gruzja nie była odosobnionym przypadkiem.
Ważny werdykt
13 lat później Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał werdykt w sprawie wojny rosyjsko-gruzińskiej z 2008 roku i jej następstw. 21 stycznia 2021 roku sąd strasburski orzekł, że Federacja Rosyjska jest zaangażowana w nielegalną okupację i sprawuje skuteczną kontrolę nad regionami Gruzji – Abchazją i regionem Cchinwali/Osetii Południowej. To pierwsza międzynarodowa ocena rosyjskiej agresji militarnej z 2008 roku, według której za naruszenie postanowień europejskiej konwencji praw człowieka oraz okrucieństwa popełnione podczas wojny i późniejszej okupacji odpowiada Federacja Rosyjska.
Zgodnie z orzeczeniem sądu ponosi ona odpowiedzialność za naruszenia podstawowych praw człowieka, takie jak naruszenie prawa do życia; tortury, nieludzkie i poniżające traktowanie; czystki etniczne; naruszenie prawa do wolności i bezpieczeństwa; naruszenie swobody przemieszczania się, ochrony życia prywatnego i rodzinnego oraz praw własności; celowe palenie, plądrowanie i niszczenie gruzińskich wiosek; naruszenie prawa setek tysięcy osób wewnętrznie przesiedlonych i uchodźców do powrotu do swoich domów.
Orzeczenie sądu stwierdza również, że sierpniowa wojna toczyła się między dwoma państwami, Federacją Rosyjską i Gruzją, oraz że Rosja najechała na terytorium Gruzji. Werdykt sądu w Strasburgu stanowi ważną międzynarodową podstawę prawną dla powodzenia dalszych wysiłków Gruzji i społeczności międzynarodowej na rzecz ochrony praw ofiar konfliktu rosyjsko-gruzińskiego.
Rosja ciągle prowokuje
Jednak Federacja Rosyjska nadal łamie wynegocjowane przez Unię Europejską porozumienie o zawieszeniu broni z 12 sierpnia 2008 roku i kontynuuje militaryzację dwóch okupowanych regionów Gruzji, prowadząc regularne ćwiczenia wojskowe i ryzykując eskalację konfliktu. Jednocześnie Rosja podejmuje intensywne kroki w celu zintegrowania tych regionów z rosyjskim systemem wojskowym, politycznym, społecznym, gospodarczym i sądowniczym.