Economist: czy Tusk mści się na Rzeczpospolitej

Prywatyzacja jest znowu ważnym tematem w Polsce, w dużej mierze dzięki udanej sprzedaży Giełdy Papierów Wartościowych. Ale przypadek innych posiadanych przez państwo aktywów rzuca cień na działania rządu. Chodzi o 49 procent udziałów w najsilniejszej opozycyjnej gazecie "Rzeczpospolitej" - pisze "The Economist"

Aktualizacja: 19.11.2010 10:11 Publikacja: 18.11.2010 18:29

Economist: czy Tusk mści się na Rzeczpospolitej

Foto: Fotorzepa, Roman Bosiacki

Osoby znające kulisy rozmów między rządem i brytyjskim funduszem Mecom, który jest większościowym właścicielem "Rzeczpospolitej", powiedziały "Economistowi", że rząd wykorzystuje swoje udziały, aby wymusić dymisję redaktora naczelnego gazety. Rząd zapewnia, że traktuje dziennik wyłącznie jako projekt biznesowy.

[wyimek][link=http://www.economist.com/blogs/easternapproaches/2010/11/poland_and_media" "target=_blank]Przeczytaj cały tekst w "The Economist"[/link][/wyimek]

"Poprzedni rząd próbował zastraszyć niektórych dziennikarzy (np. Tomasza Lisa) i był źle oceniany przez takie organizacje jak Reporterzy bez Granic" - przypomina tygodnik. "Obecny spór do tej pory pozostaje niezauważony, zwłaszcza za granicą, gdzie Platforma Obywatelska jest postrzegana jako wiarygodny i bezproblemowy partner" - czytamy dalej.

"The Economist" ocenia, że "Rzeczpospolita" "z pewnością nie jest wielkim fanem rządzącej Platformy Obywatelskiej" i "napsuła krwi rządowi". Pisząc o stosunku gazety do PiS tygodnik zauważa jednak, że gazeta jednocześnie konsekwentnie "krytykuje politykę gospodarczą tej partii i jej ekscentryczną retorykę w polityce zagranicznej".

"Tak jak większość mediów 'Rzeczpospolita' nie jest ideałem. Ale silny i pewny siebie rząd zamiast dawać pretekst do podejrzeń, że próbuje wpływać na jej linię, lepiej by zrobił, szybko i przejrzyście sprzedając swoje udziały w gazecie" - czytamy w tygodniku, który zwraca uwagę, że "próba pozbycia się redaktora naczelnego Pawła Lisickiego może być z łatwością odczytana jako chęć zemsty".

[i]tłum. lor[/i]

[i]Tytuł i skróty pochodzą od redakcji. Artykuły w "The Economist" nie są podpisywane przez autorów ze względu na specyfikę tygodnika. [link=http://www.economist.com/blogs/easternapproaches/2010/11/poland_and_media" "target=_blank]Tekst ukazał się na stronach internetowych pisma[/link].

©The Economist Newspaper Limited. London (17.11.2010)[/i]

Opinie polityczno - społeczne
Marek A. Cichocki: Polityczna intryga wokół AfD
Opinie polityczno - społeczne
Rusłan Szoszyn: Umowa surowcowa Ukrainy z USA. Jak Zełenski chce udobruchać Trumpa
Opinie polityczno - społeczne
Michał Szułdrzyński: Fotka z Donaldem Trumpem – ostatnia szansa na podreperowanie wizerunku Karola Nawrockiego?
Opinie polityczno - społeczne
Estera Flieger: Rosyjskie obozy koncentracyjne
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Opinie polityczno - społeczne
Jędrzej Bielecki: Donald Trump, mistrz porażki
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne