Czy każdy z nas może odróżnić banknot autentyczny od fałszywki?
Marzena Sadecka: Główna zasada projektowania zabezpieczeń w banknotach i dokumentach jest taka, że projekt musi zawierać elementy zabezpieczające możliwe do weryfikacji na każdym poziomie. Poziom pierwszy to zabezpieczenia, które są skierowane do każdego obywatela i możliwe do sprawdzenia bez pomocy jakichkolwiek urządzeń. Zabezpieczenia poziomu drugiego adresowane są do szerszego grona uczestników obrotu gotówkowego, np. sprzedawców w sklepach. Wymagają one użycia prostych narzędzi, np. lampy UV czy lupy. Poziom trzeci zabezpieczeń adresowany jest do ekspertów i wykorzystywany przy ekspertyzach fałszywych banknotów przez policję, specjalistów NBP czy PWPW SA. Zarówno obecna seria, jak i zmodernizowana zawiera zabezpieczenia, które można zweryfikować bez potrzeby stosowania specjalnych urządzeń.
Kiedy po obejrzeniu banknotu stwierdzimy, że brakuje mu któregoś z zabezpieczeń, to znak, iż mamy do czynienia z fałszywką
Jakie są najprostsze metody oceny, czy banknot jest autentyczny?
Podstawowym i jednocześnie jednym z ważniejszych zabezpieczeń papierowego pieniądza jest znak wodny, który powstaje na etapie produkcji samego papieru. Znajduje się on po lewej stronie banknotu. Kiedy oglądamy banknot pod światło, widzimy wizerunek króla, który musi być zgodny z graficznym wizerunkiem króla na banknocie. W zmodernizowanej serii banknotów dodatkowo zobaczymy w znaku wodnym nominał banknotu. Na banknotach fałszywych na ogół nie ma znaku wodnego albo jest jego nadrukowana imitacja, a to oznacza, że widać go cały czas, nawet bez oglądania pod światło. Kolejnym zabezpieczeniem jest tzw. recto–verso, element graficzny wydrukowany po obu stronach banknotu. Tworzy on całość, dopiero gdy oglądamy pieniądz pod światło, a elementy znajdujące się po lewej i prawej stronie banknotu muszą do siebie idealnie pasować. W polskiej walucie jest to znajdująca się po prawej stronie korona w owalu. Kolejnym zabezpieczeniem weryfikowanym w ten sam sposób, tzn. podczas oglądania pod światło, jest nitka zabezpieczająca znajdująca się na lewo od portretu. Po przyjrzeniu się widać na niej wartość nominalną banknotu. Dodatkowo na rewersie zmodernizowanych banknotów o nominałach 10 i 20 zł zobaczymy tzw. pasek opalizujący, a w nominałach 50 i 100 zł na awersie, po prawej stronie wydrukowany jest element, w którym w zależności od kąta obserwacji następuje płynna zmiana barwy. Wszystkie polskie banknoty posiadają elementy wydrukowane techniką stalorytniczą, są one trudne do imitacji i wyczuwalne pod palcami. Ma to znaczenie zwłaszcza dla osób niewidomych i słabo widzących.