Agnieszka Kamińska

Agnieszka Kamińska

II wojna światowa: Lwów, dom grozy

Przed Bożym Narodzeniem 1939 r. po Lwowie krążył dowcip, że miasto ma się odtąd nazywać Betlejem. Dlaczego? „Bo na ratuszu jest gwiazdka, a po ulicach chodzą pastuchy". Rzeczywistość jednak nie wyglądała zabawnie. Wręcz przeciwnie – wśród mieszkańców zapanowała psychoza strachu.

Agnieszka Kamińska: Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony

Ciekawskie spojrzenia, przeszywające niczym szwajcarski scyzoryk, taksują w pociągu, autobusie, sklepie i na ulicy. Mierzą i wywołują niepewność, zwłaszcza u przyjezdnych. Aby upewnić się, że sprawy mają się dobrze, trzeba mieć oko na wszystko. Nie przejmuj się, chyba że masz coś do ukrycia.

Szalone sny Adolfa Hitlera

Germania – tak miała się nazywać nowa stolica świata rządzonego przez Hitlera po wygranej przez niego II wojnie światowej. Jak Hitler zamierzał przebudować rzeczywistość, prezentuje miniserial dokumentalny „Imperium Hitlera: wizja nowego świata po wojnie".

Kardynał Richelieu. Człowiek krawędzi

Gdy pewnego wieczoru rozdrażniony Ludwik XIII z przekąsem rzucił do ministra Richelieu: „Idź pan pierwszy, kardynale, bo i tak wszyscy mówią, że to pan jesteś prawdziwym królem”, ów bez namysłu chwycił pochodnię i zareagował błyskotliwą ripostą: „Tak, sir, idę pierwszy, żeby Waszej Miłości oświetlać drogę”.

„Bracia Lumiere”. Perły kinematografii

Pierwsza relacja dokumentalna, pierwszy filmowy gag, pierwsza komedia, pierwsza fabuła, pierwszy film z suspensem. Za sprawą dokumentu „Bracia Lumiere" po ponad 120 latach ich filmy zmartwychwstają, znów budząc zachwyt i niedowierzanie.

Gdzie jest mózg Józefa Piłsudskiego?

Józef Piłsudski przekazał swój mózg na rzecz nauki. Badania nad nim prowadził zespół kierowany przez prof. Maksymiliana Rosego z Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Niestety, po wybuchu wojny bezcenny organ przepadł bez śladu.

Zimna wojna się nie skończyła

„Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem opuściła się żelazna kurtyna w poprzek kontynentu" – mówił brytyjski premier Winston Churchill w przemówieniu wygłoszonym 5 marca 1946 r. w Fulton. To był początek zimnej wojny.

Jolanta Omiljanowicz-Quattrini: Życie na scenie

Dorastałam w otoczeniu, gdzie wszystko wokół było muzyką i poezją. Po prostu miałam je we krwi – mówi dr hab. Jolanta Omiljanowicz-Quattrini, śpiewaczka operowa, potomkini rodu Czeczotów.

Jak to z pocztą w Polsce bywało

W 1558 r. król Zygmunt August ustanowił stałe połączenie pocztowe między Krakowem a Wenecją przez Wiedeń, a w 1562 r. powołał instytucję o nazwie Poczta Polska.

Znaczki pocztowe: Piękno ukryte w miniaturze

Budzą taką samą żądzę posiadania jak brylanty czy najcenniejsze dzieła sztuki. Aby je zdobyć, ludzie mogą się posunąć nawet do morderstwa. O czym mowa? O znaczkach pocztowych.