Niepokój medyków budzi pozornie niewielka adnotacja przy większości medykamentów umieszczonych na listach refundacyjnych: NFZ dopłaci do leku wtedy, gdy będzie on stosowany zgodnie ze swoimi wskazaniami rejestracyjnymi (te określa producent przy rejestracji, po przeprowadzeniu badań leku z udziałem pacjentów).
Pełna lista leków refundowanych - pdf
- Problem w tym, że nawet jedna piąta leków w Polsce jest stosowana poza swoimi wskazaniami rejestracyjnymi - mówi Wiesław Latuszek-Łukasiewicz z branżowego wydawnictwa Medycyna Praktyczna. - Te leki są potrzebne pacjentom, nie ma czym ich zastąpić.
Reumatyzm leczony lekiem na raka
Na problem zwrócił uwagę reumatolog dr Marcin Stajszczyk. Na branżowym portalu rynekzdrowia.pl napisał, że lekarze, zgodnie z nową ustawą refundacyjną, mogą dostać karę finansową od NFZ za przepisanie refundowanego leku poza jego wskazaniami rejestracyjnymi. "Większość leków tradycyjnych stosowanych w reumatologii przeszła do tej dziedziny medycyny z innych specjalności: onkologii lub transplantologii. (...) Są one skuteczne w leczeniu wielu chorób, których przebieg może prowadzić do kalectwa lub śmierci. Należą do nich choroby zapalne stawów" - pisze.
I dodaje: te leki używane są przez lekarzy jego specjalności standardowo, mimo że nie mają takich wskazań rejestracyjnych. "Nie posiadają i zapewne nigdy posiadać nie będą, ponieważ firmy nie rejestrują nowych wskazań" - pisze.