W przeszłość sięga już sama nazwa Horodek bieszczadzkiej wsi zniszczonej i wyludnionej w wyniku walk w latach 1945–1947 i Akcji Wisła. W obrębie Horodek znajdują się dwie działki Zofii N. (dane zmienione).
W poprzednim studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Solina z 2000 r. temu terenowi wyznaczono funkcję UT – usługi turystyczne. W obecnym studium, uchwalonym we wrześniu 2018 r., nastąpiła zmiana na ZL (obszary leśne i polany śródleśne).
Czytaj także: Jak przekształcić działkę rolną w budowlaną
Rada gminy nie uwzględniła wniosku Zofii N. o zachowanie funkcji UT i jej rozszerzenie o funkcję obszaru rolnego z możliwością zabudowy zagrodowej. Toteż gdy zmiana studium stała się faktem, Zofia N. zaskarżyła uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie.
Gmina Solina skupiła się w sądzie na argumentach merytorycznych. Sięgając w przeszłość, wyjaśniła, że śródleśna polana, na której są działki, to nieistniejąca już wieś. Nie ma tu zabudowy, infrastruktury technicznej ani dróg. Działki leżą z dala od terenów przeznaczonych do zainwestowania, w centrum kompleksu leśnego we Wschodniobeskidzkim Obszarze Chronionego Krajobrazu. Ze względu na walory krajobrazowe i przyrodnicze są wykluczone z zabudowy.