RPO wyjaśnia, że ustawodawca przewidział zwolnienie z opłat czynszu dla klubów fitness i siłowni, ale tylko dla lokali, które są własnością Skarbu Państwa bądź jednostek samorządu terytorialnego. Oznacza to, że w przypadku przedsiębiorący wynajmujący lokal od podmiotu prywatnego, te przepisy nie będą miały zastosowania. - Oczywiście w takiej sytuacji zawsze można negocjować warunki umowy najmu - przypomina rzecznik. - Ale w takim przypadku obniżenie wysokości czynszu bądź odroczenie płatności czynszu, czy jego umorzenie wymaga zgodnej woli storn w aneksie do umowy najmu lokalu - dodaje.
Przepis art. 15 jb tzw. ustawy covidowej z 2 marca 2020 r. stanowi, że nie pobiera się czynszu najmu przypadających Skarbowi Państwa za okres kolejnych trzech miesięcy w 2020 r. następujących po miesiącu, w którym dokonano zgłoszenia.
Czytaj także: Nowe obostrzenia wchodzą w życie. Co się zmieni?
Aby skorzystać z takiej możliwości przedsiębiorca musi złożyć wniosek, w którym zgłosi wnoszenie należności z pominięciem czynszu najmu na okres kolejnych trzech miesięcy. Prośba ma być wniesiona staroście lub prezydentowi miasta na prawach powiatu, wykonującym zadania z zakresu administracji rządowej, lub kierownikowi państwowej jednostki organizacyjnej, na rzecz której ustanowiono trwały zarząd.
Przypomnijmy, że w poniedziałek 28 grudnia wchodzą w życie nowe obostrzenia wynikające z rozporządzenia rządu ws. ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Utrudnienia mają potrwać do 17 stycznia. W tym czasie nie będą mogły funkcjonować m.in. siłownie, kluby i centra fitness. Wyjątkiem będą placówki działające w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów lub udostępnianych zawodnikom kadry narodowej polskich związków sportowych.