Mniejsze zarobki, większe cięcia

Obroty pośredników spadły. Aby przetrwać na rynku, agenci nieruchomości tną wydatki na reklamę i najem biur, redukują zatrudnienie

Publikacja: 06.04.2010 03:07

Mniejsze zarobki, większe cięcia

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

– Choć zmniejszyła się liczba biur nieruchomości, niekoniecznie zmalała liczba firm. Zmiany dotyczą głównie spółek o długim stażu na rynku: zlikwidowały około 20 proc. oddziałów. Jednak w ich miejsce powstały nowe. Np. z warszawskiego systemu MLS od 2008 r. zrezygnowało 11 biur z trzech firm, a przybyło 14 – wylicza Jerzy Sobański, szef warszawskiej agencji Akces Nieruchomości.

[wyimek]15 proc. tylko tyle transakcji w Małopolsce w 2009 r. odbyło się z udziałem pośredników[/wyimek]

Jaki jest sposób na kryzys? Zdaniem Aleksandra Schellera, prezydenta Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, dziś pośrednicy nie ograniczają się tylko do transakcji kupna i sprzedaży. Działają też na rynku najmu lokali użytkowych oraz gruntów.

Grzegorz Dobrowolski, współwłaściciel trójmiejskiej Agencji Obrotu Nieruchomościami Dobrowolski-Trybulec, dodaje, że pośrednicy zaczynają cięcia kosztów od ograniczenia wydatków na reklamę. W ostateczności redukują liczbę zatrudnionych. Bywa też, że biura zmieniają lokal na tańszy lub zamykają niektóre swoje oddziały.

Natomiast Jan Zieleniewski, właściciel krakowskiego biura Inter-Polmex, zwraca uwagę, że do tej pory panowała równowaga między powstającymi i upadającymi biurami, obecnie jednak przeważają bankructwa. – Najczęściej zamykają się nowo powstałe agencje. Ci, którzy mają dłuższą praktykę, lepiej sobie radzą w tym trudnym okresie. Niepokoi jednak inny fakt: podczas gdy w Małopolsce w 2008 r. ok. 30 proc. transakcji odbyło się z udziałem pośredników, to w 2009 r. zaledwie ok. 15 proc. transakcji zostało w ten sposób zawartych. W szybkim tempie rozwija się szara strefa – opowiada Jan Zieleniewski.

Sporo pośredników zajęło się doradztwem kredytowym albo wydawaniem świadectw energetycznych. Coraz więcej osób z tej branży zaczyna też pracować w systemie online, czyli prowadzi biuro za pośrednictwem Internetu. W ten sposób zlikwidowano mniej rentowne oddziały.

– Nie oznacza to jednak, że takie spółki wypadają z rynku. Np. moja firma w 2007 r. miała 21 placówek w aglomeracji warszawskiej, obecnie ma ich 15. Jednocześnie liczba osób zatrudnionych w firmie wzrosła i otworzyliśmy biura w dwóch nowych lokalizacjach – tłumaczy Jerzy Sobański.

W najtrudniejszej sytuacji znaleźli się agenci bez licencji pracujący pod nadzorem licencjonowanego pośrednika, nie zawsze przygotowani do zawodu i bez dłuższej praktyki. – Oni najszybciej wypadają z gry, są po prostu zwalniani przez zatrudniające ich firmy – twierdzi Aleksander Scheller.

Choć pośrednicy wciąż pobierają marże od dwóch stron transakcji, sięgające maksymalnie 3 proc. od każdego klienta, nie brakuje dziś i ofert tańszych. Jak zauważa bowiem Jan Zieleniewski, aby utrzymać się na rynku, część pośredników wykona swoje usługi nawet za 1 proc. wartości nieruchomości, byleby tylko doprowadzić do transakcji.

[ramka]Licencję zawodową pośrednika w obrocie nieruchomościami zdobyło do tej pory ok. 13,5 tys. osób. Przedstawiciele Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości szacują, że ok. 10 tys. z nich pracuje w zawodzie [/ramka]

[ramka][b]Pośrednicy bez licencji zawodowych[/b]

- Projekt ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców przewiduje likwidację [link=http://www.rp.pl/temat/295871.html]zawodu[/link] pośrednika.

- Wtedy obrotem nieruchomościami będzie się mógł zajmować każdy. Zniesiony zostanie bowiem wymóg posiadania licencji.

- Projekt trafił już do uzgodnień międzyresortowych. Właśnie zakończyły się też konsultacje społeczne.

- Aleksander Scheller, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, mówi, że PFRN negatywnie ocenia propozycje zmian przepisów.

– Po ich wejściu w życie nie będą obowiązywać żadne wymogi dla osób zajmujących się usługami pośrednictwa w obrocie nieruchomościami – argumentują władze PFRN.[/ramka]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr