Do tej pory w polskim prawie nie było żadnych przepisów, które chroniłyby nabywców mieszkań przed nieuczciwymi praktykami niektórych deweloperów. 29 kwietnia wchodzi w życie ustawa z 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (DzU nr 232, poz. 1377). Zapełnia ona lukę w prawie.
Więcej informacji
Osoba zainteresowana ofertą danego dewelopera powinna dostać od niego prospekt informacyjny. To zestandaryzowany zbiór najważniejszych informacji o danej inwestycji. Ustawa dokładnie określa bowiem, co powinno się w nim znaleźć, a jego wzór stanowi załącznik do ustawy. Deweloper w swojej siedzibie będzie udostępniał prospekt (wraz z załącznikami do niego np. ze wzorem umowy deweloperskiej) na papierze, a na prośbę kupującego – także nieodpłatnie w formie elektronicznej. Uwaga! Prospekt będzie obowiązkowym załącznikiem do umowy deweloperskiej.
Klient będzie miał prawo także zapoznać się w siedzibie dewelopera m.in. z: aktualnym stanem księgi wieczystej dla danej nieruchomości, kopią pozwolenia na budowę i projektem architektoniczno-budowlanym.
Nowa umowa u notariusza
Od niedzieli kupujący lokale od dewelopera będą zawierali umowę deweloperską, która zastępuje dotychczasową umowę przedwstępną.
Do tej pory żaden przepis jej nie definiował. Teraz, zgodnie z ustawą, jest to umowa, na podstawie której deweloper zobowiązuje się do ustanowienia i przeniesienia na nabywcę po zakończeniu przedsięwzięcia budowlanego prawa odrębnej własności lokalu (domu). Nabywca zobowiązuje się zaś do spełnienia świadczenia pieniężnego na rzecz dewelopera na poczet ceny nabycia tego prawa.