Wczoraj Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych i premii gwarancyjnych. Dotyczy ona 73 tys. kredytobiorców mieszkających w lokalach obciążonych kredytami mieszkaniowymi zaciągniętymi przez spółdzielnie mieszkaniowe do 1992 r. Zadłużeni członkowie spółdzielni spłacają je teraz na podstawie ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych i premii gwarancyjnych.
Ustawa ta przewiduje wiele preferencji dla osób, które uregulują kredyt wcześniej. Mianowicie osoby, które spłacą kapitał oraz 70 proc. skapitalizowanych odsetek bankowych i 30 proc. odsetek należnych budżetowi państwa, mogą liczyć na umorzenie reszty zadłużenia. Jeszcze przed umorzeniem wspomnianych odsetek (budżetowych i bankowych) pomniejsza się też zadłużenie z tytułu odsetek o 50 proc. Przepis w tej sprawie ma obowiązywać tylko do końca 2012 r.
Rząd postanowił wczoraj przedłużyć preferencyjne zasady spłaty do 2017 r. Liczy na to, że dzięki temu znajdzie się jeszcze grupa kredytobiorców, która zechce z nich skorzystać. W efekcie mniej lokali będzie zadłużonych.
Data 2017 r. nie jest przypadkowa. Wtedy to wszystkim kredytobiorcom zostanie umorzone zadłużenie z tytułu odsetek przed spłaceniem kapitału. Preferencyjne zasady z ustawy są dla tych spółdzielców, którzy chcą się pozbyć kredytu wcześniej. Dzięki temu zyskają możliwość przekształcenia posiadanego lokatorskiego prawa do lokalu we własnościowe prawo lub też w odrębną własność.
etap legislacyjny trafi do Sejmu