Jest to odpowiedź ministra transportu na wystąpienie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Jej zdaniem trzeba zmienić ustawę o ochronie praw lokatorów w taki sposób, by w razie kwestionowania przez dłużnika standardu zaoferowanego mu przez gminę lokalu socjalnego nie mogło dochodzić do eksmisji na bruk. Często gminy uznają, że jeżeli eksmitowany nie przyjął pierwszej oferty lokalu, to zwolniona jest ona z obowiązku dostarczenia mieszkania socjalnego. Według Fundacji nie jest to prawidłowe.
W odpowiedzi na wystąpienie HFPC minister budownictwa stwierdził, że jeżeli gmina zaoferuje lokal niespełniający standardów, o których mowa w ustawie o ochronie praw lokatorów, uprawniony może oferty nie przyjąć bez ryzyka podjęcia egzekucji w rozumieniu art. 14 ust. 6 tej ustawy.
Przyjęcie zaś takiej oferty nie pozbawia go możliwości wystąpienia do gminy o przyznanie lokalu spełniającego wymagania przewidziane dla lokalu socjalnego. Minister zastrzega jednak, że lokator powinien zwrócić się do sądu o ustalenie, czy wciąż przysługuje mu uprawnienie do lokalu socjalnego. W związku z tym wyrok eksmisyjny nadal nie będzie mógł być wykonany. Zdaniem resortu komornik sam nie jest w stanie wstrzymać egzekucji i powinien ją wykonać.
Terminy wyznaczane przez gminy na przyjęcie oferty najmu konkretnego lokalu muszą uwzględniać interesy osób, do których jest ona adresowana.
Zdaniem ministra siedmiodniowy termin na przyjęcie oferty przyznania lokalu socjalnego jest jednak w zupełności wystarczający.