Własność nieruchomości ambasady Kanady: Rodzina Trepków chce odszkodowania

Rodzina Trepków domaga się unieważnienia decyzji ustalającej, że nieruchomość w Warszawie, na której stoi ambasada Kanady, zabrano z naruszeniem prawa.

Publikacja: 30.10.2014 09:11

Ambasada Kanady w Warszawie

Ambasada Kanady w Warszawie

Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski JOsta Jakub Ostałowski

Formalnie korzystną decyzję Trepkowie zaskarżyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, a ich skarga kasacyjna trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Skarga jest na pozór zaskakująca, ale gra idzie o odszkodowanie za utraconą własność. Jej byli właściciele stracili ją w 1962 r. na mocy dekretu warszawskiego.

Decyzja odmawiająca przyznania użytkowania wieczystego została skierowana do Julii Trepki, która w tym czasie nie żyła już od 11 lat. Nikt się jednak tym nie zainteresował i w tym samym 1962 r. została zawarta umowa dzierżawy na 80 lat, a w 1972 r. ustanowiono na rzecz rządu Kanady prawo użytkowania wieczystego gruntu do 2071 r.

Aleksander Trepka i inni członkowie rodziny wystąpili do ministra infrastruktury o stwierdzenie nieważności decyzji dekretowej z 1962 r. Minister i jego kolejni następcy orzekli, że odmowa ustanowienia na rzecz byłej właścicielki użytkowania wieczystego nastąpiła z naruszeniem prawa, bo została skierowana do osoby nieżyjącej, zaszły jednak nieodwracalne skutki prawne, które uniemożliwiają stwierdzenie nieważności decyzji dekretowej. Wynikają z umów cywilnoprawnych zawartych z rządem Kanady.

– Czym innym jest stwierdzenie nieważności decyzji z powodu rażącego naruszenia prawa, a czym innym uznanie, że została wydana z naruszeniem prawa – mówił przed NSA radca prawny Adam Starczewski, pełnomocnik skarżących. – Takie rozstrzygnięcie powoduje, że w dniu dzisiejszym moi klienci mają małe szanse na uzyskanie odszkodowania za utratę własności. Sądy cywilne rozmaicie traktują bowiem pozwy o odszkodowanie w sprawach, w których jedynie formalnie, np. z powodu skierowania decyzji do osoby nieżyjącej, stwierdzono wydanie jej z naruszeniem prawa.

Trepkowie zarzucili m.in. błędną ocenę nieodwracalnych skutków prawnych oraz oparcie się przy ocenie decyzji dekretowej na planie zagospodarowania nr 2 z 1948 r. Przeznaczał on ten teren pod „dzielnicę ambasad", co wykluczało oddanie go byłym właścicielom. Podczas gdy plan nr 4/13 z 1961 r. lokował tu funkcje administracji. Zgodnie z nim należało więc przyznać użytkowanie wieczyste gruntu, a odmowne orzeczenie dekretowe rażąco naruszało prawo.

WSA ocenił jednak, że skarga jest nieuzasadniona, a decyzja ministra nie zawiera wad, które mogłyby spowodować stwierdzenie jej nieważności.

Sprawa planów zagospodarowania powróciła podczas rozprawy kasacyjnej w NSA. Padł także zarzut zaakceptowania przez WSA „rażąco wadliwego" ustalenia stanu faktycznego i jego wpływu na ocenę  nieodwracalnych skutków prawnych. Zdaniem skarżących, należy stwierdzić nieważność decyzji dekretowej z powodu rażącego naruszenia prawa.

NSA ogłosi wyrok w przyszłym tygodniu.

sygnatura akt: I OSK 639/13

Formalnie korzystną decyzję Trepkowie zaskarżyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, a ich skarga kasacyjna trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Skarga jest na pozór zaskakująca, ale gra idzie o odszkodowanie za utraconą własność. Jej byli właściciele stracili ją w 1962 r. na mocy dekretu warszawskiego.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem