Każdy, kto choć raz miał okazję wynajmować mieszkanie, musiał uiścić dodatkową opłatę tzw. kaucję. Co jednak mówi prawo o niej, przy procedurze rozwiązywania umowy lub jej przedłużania?
Ustawa o ochronie praw lokatorskich mówi o tym, że należy zwrócić kaucję w terminie 30 dni od opróżnienia lokalu. W sytuacji, gdy najemca nadal korzysta z nieruchomości i ją użytkuje, a tak jest, gdy przedłużamy umowę najmu, nie ma spełnionej przesłanki dotyczącej opuszczenia lokalu. Takie same zasady dotyczą najmu na zasadach ogólnych, okazjonalnego i instytucjonalnego.
Czytaj więcej
Kaucja nie jest świadczeniem, które ma być przeznaczone na remont lokalu jeszcze przed jego wynajęciem – stwierdził w wyroku Sąd Okręgowy w Olsztynie.
A jeżeli mamy jednak jakieś uwagi do lokatora, któremu przedłużamy umowę?
W ramach swobody zawierania umów, w nowej umowie można ustalić nowe jej zasady, czyli np. nowy czynsz, który w pewien sposób jest powiązany z kaucją. Przyjmuje się, że kaucja stanowi nie mnie niż jednokrotność czynszu. Zatem jeżeli ten wzrasta to automatycznie także rośnie kaucja. I tylko wolą stron jest ustalenie pomiędzy nimi, jakie będą nowe zasady podpisywania nowej umowy czy też jej aneksowania. I jak kaucja zostanie uzupełniona, o brakująca kwotę.