Zasady rozliczenia podatku w przypadku zbycia nieruchomości wciąż budzą liczne wątpliwości. Już wkrótce biura rachunkowe zmierzą się z koniecznością pomocy w wypełnieniu PIT-39 dla podatników. Warto zatem przypomnieć zasady opodatkowania zbycia majątku oraz podpowiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę.
Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik, który sprzedaje nieruchomość przed upływem pięciu lat od jej nabycia, zobowiązany jest do zapłaty podatku w stawce 19 proc. od uzyskanego dochodu, chyba że zadeklaruje oraz przeznaczy tę kwotę w ciągu dwóch lat na własne cele mieszkaniowe. Po zakończeniu roku podatkowego podatnik ma obowiązek w zeznaniu podatkowym na formularzu PIT-39 wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym, m.in. z odpłatnego zbycia nieruchomości, lub zadeklarować chęć skorzystania ze zwolnienia. Należny podatek, wynikający z zeznania, jest płatny w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości nie łączy się z dochodami z innych źródeł. W przypadku niewydatkowania w okresie dwóch lat kwoty w wysokości równowartości przychodu ze sprzedaży na cele mieszkaniowe, podatnik jest obowiązany do złożenia korekty zeznania i zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę.
Bez daniny
Zbliża się koniec roku. Dla osób, które nabyły m.in. dom, lokal mieszkalny lub działkę w 2012 r., oznacza to możliwość zbycia nieruchomości bez podatku już w styczniu 2018 r. Koniec 2017 r. to także ostateczny termin na poczynienie wydatków mieszkaniowych dla tych, którzy sprzedali nieruchomość w 2015 r. przed upływem pięciu lat od jej nabycia, aby mogli skorzystać z podatkowej preferencji.
W praktyce często zdarza się, że podatnicy zbywają swój majątek zbyt wcześnie. Z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT wynika, że m.in. nieruchomość niezwiązaną z działalnością gospodarczą można zbyć bez podatku dopiero po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie. Oznacza to, że nieruchomość nabytą w 2012 r. będzie można zbyć bez konsekwencji podatkowych dopiero z początkiem 2018 r. Jednak podatnicy często liczą pięcioletni termin już od roku, w którym nabyli lub wybudowali nieruchomość.
Śmierć małżonka...
Obecnie wątpliwości nie budzi już sytuacja, w której nieruchomość została nabyta wspólnie przez małżonków pozostających w ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej, a przed datą jej sprzedaży jeden z małżonków umiera. Za datę nabycia, od której liczy się pięcioletni termin, należy uznać pierwotne nabycie nieruchomości do majątku wspólnego, a nie moment, w którym udział w nieruchomości został nabyty w drodze dziedziczenia przez małżonka pozostającego przy życiu.