[link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=128489]Ustawa z 24 czerwca 2004 r. o własności lokali (DzU z 2005 r. nr 80, poz. 903 ze zm.)[/link] stanowi, iż właściciel ponosi koszty związane z utrzymaniem jego lokalu. Ponadto jest zobowiązany utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku domowego czy uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. Musi również korzystać z niej w sposób nieutrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w celu ochrony wspólnego dobra.
Właściciela obciążają więc wydatki związane z utrzymaniem swojego lokalu, mianowicie koszty dostawy mediów i świadczeń (jak np. doprowadzenie wody i odprowadzenie ścieków, centralne ogrzewanie, podgrzanie wody) oraz wywóz odpadów.
Ponadto należy pamiętać o kosztach zarządu nieruchomością wspólną, na które składają się w szczególności: wydatki na remonty i bieżącą konserwację, opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody w części dotyczącej nieruchomości wspólnej oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę, ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, wydatki na utrzymanie porządku i czystości, a także wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy.
Za część świadczeń dostarczanych bezpośrednio do lokali właściciel rozlicza się z dostawcą indywidualnie, za inne – za pośrednictwem zarządu wspólnoty czy zarządcy wspólnoty.
Rozliczenia świadczeń nie zawsze da się dokonać według wielkości udziałów. Jego podstawą może być również liczba lokali i osób zamieszkujących na stałe w danym mieszkaniu.