W marcu 2009 r., po 21 latach małżeństwa, czytelniczka uzyskała rozwód. Wspólnym dorobkiem jest spółdzielcze mieszkanie lokatorskie przydzielone w 1995 r. na imię męża oraz wyposażenie mieszkania. Tylko mąż jest członkiem spółdzielni. Mąż chce się zrzec prawa do niego, ale pod warunkiem, że dostanie połowę wartości rynkowej takiego samego lokum. Żąda 140 tys. zł. Czytelniczka przeszła niedawno na emeryturę i nie ma takiej kwoty. Mąż zapowiada wystąpienie do sądu o podział majątku. Jakie są zasady podziału w takiej sytuacji – pyta czytelniczka.
[srodtytul]Punktem wyjścia wartość rynkowa[/srodtytul]
Z chwilą rozwodu ustaje majątkowa wspólność małżeńska. Dorobkowy majątek staje się współwłasnością w częściach ułamkowych. Udziały byłych małżonków w tym majątku są równe (z możliwością ustalenia przez sąd wyjątkowo udziałów nierównych, a nawet pozbawienia udziału jednego z małżonków). Do dorobku zalicza się także spółdzielcze prawo do mieszkania lokatorskiego, jeśli zostało przydzielone w czasie trwania małżeństwa, bez względu na to, który z małżonków jest członkiem spółdzielni i za czyje pieniądze opłacono wkład. Oznacza to w praktyce, że po rozwodzie połowa jego wartości należy do byłej żony, a połowa do byłego męża.
Sądy przyjmują przy wycenie tego prawa reguły określone w art. 11 ust. 21 i ust. 22 ustawy z 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, a obowiązujące w wypadku wygaśnięcia tego prawa. W myśl pierwszego z tych przepisów [b]po wygaśnięciu tego prawa spółdzielnia musi zwrócić osobie uprawnionej wartość rynkową mieszkania, ale nie wyższą od kwoty, jaką spółdzielnia uzyska w wyniku przetargu na ten lokal.[/b] To ograniczenie w przypadku podziału majątku wspólnego nie wchodzi w rachubę, skoro mieszkanie nie będzie sprzedawane, a prawo do niego ma przypaść jednemu z byłych małżonków.
Na podstawie art. 11 ust. 22 ustawy z 2000 r. spółdzielnia musi potrącić z wartości rynkowej przypadające na dane lokum zobowiązania spółdzielni związane z budową, w tym zwłaszcza niewniesiony wkład mieszkaniowy czy ewentualne zaległe opłaty. Jeśli spółdzielnia skorzystała z pomocy ze środków publicznych lub innych środków, potrąci również nominalną kwotę umorzenia kredytu lub dotacji przypadającej na ten lokal.