Czy odzyskaną na mocy wyroku sądowego kaucję mieszkaniową należy wykazać w zeznaniu podatkowym PIT?
- T.K.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (dalej uopl), wynajmujący lokal mieszkalny może uzależnić zawarcie umowy najmu od wpłacenia przez najemcę kaucji, która ma zabezpieczać pokrycie ewentualnych należności z tytułu najmu. Wysokość kaucji nie może przekraczać 12-krotności miesięcznego czynszu za dany lokal. Wynajmujący powinien zwrócić kaucję w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu lub nabycia jego własności przez najemcę po potrąceniu ewentualnych należności. Podlegająca zwrotowi kwota powinna być zwaloryzowana w sposób podany w art. 6 ust. 3 uopl.
Tak jest teraz, ale do listopada 1994 r. przepisy nie przewidywały waloryzacji zwracanej kaucji. Osoby, które przed 12 listopada 1994 roku zawarły umowy najmu lokali komunalnych, zakładowych czy wojskowych dostawały przy wykupie lokali kaucję w kwocie nominalnej, „zjedzonej” przez inflacje i denominację.
Dopiero w październiku 2000 r. Trybunał Konstytucyjny uznał (sygn. akt K33/99), że wyłączenie możliwości waloryzacji kaucji mieszkaniowej w obowiązujących wówczas przepisach było niezgodne z konstytucją.