PIT 2011: dochody dziecka z najmu a ulga na dziecko

Osiąganie przez niepełnoletnią córkę lub syna przychodów z najmu opodatkowanych ryczałtem nie pozbawia samotnego rodzica prawa do rozliczenia się z podatku na preferencyjnych zasadach

Publikacja: 23.01.2012 07:20

PIT 2011: dochody dziecka z najmu a ulga na dziecko

Foto: Rzeczpospolita

Niepełnoletnie dziecko osiąga dochody z tzw. najmu prywatnego niezwiązanego z działalnością gospodarczą. Jak je opodatkować i rozliczyć w zeznaniu rocznym? Czy sposób opodatkowania dochodów dziecka ma wpływ na prawo do rozliczenia dochodów ojca albo matki za 2011 r. jako osoby samotnie wychowującej dzieci? A co z ulgą z tytułu wychowywania dziecka?

– pyta czytelnik.

Dochody z najmu są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie o PIT. Podatnik może jednak złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca jego zamieszkania pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zasady składania oświadczenia określa ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Można to zrobić nie później niż do 20 stycznia roku podatkowego.

Jedynie podatnik rozpoczynający osiąganie przychodów z najmu w trakcie roku podatkowego składa pisemne oświadczenie nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Jeżeli do 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosi zaprzestania osiągania przychodów z najmu lub nie dokona wyboru innej formy opodatkowania, to uważa się, że nadal opodatkowany będzie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Czyje dane

Jeśli przychody dziecka są opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, to rodzice składają PIT-28. W przypadku gdy rodzicom przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci, fiskus wymaga bowiem, aby w druku PIT-28 wykazywać ich dane. Jeśli prawo to przysługuje jednemu rodzicowi, to tylko on składa deklarację.

Gdy obojgu rodzicom przysługuje to prawo, zeznanie składa zarówno ojciec, jak i matka. Jeśli natomiast rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci, to w formularzu PIT-28 powinny być wykazane dane identyfikacyjne dziecka (tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 27 maja 2011 r., IBPBII/1/415-241/ 11/MCZ).

Rozliczenie z dzieckiem możliwe

Samotna matka albo ojciec nie utraci prawa do rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca dzieci dlatego, że dziecko osiągnęło w 2011 r. przychody z najmu prywatnego opodatkowanego ryczałtem.

Co prawda na podstawie art. 6 ust. 8 ustawy o PIT rozliczenie jako osoba samotnie wychowująca dzieci jest niemożliwe m.in. wtedy, gdy do osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy o podatku liniowym, przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub ustawy o podatku tonażowym.

Jednocześnie jednak art. 6 ust. 9 ustawy o PIT mówi, że wyłączenia tego nie stosuje się wobec osób osiągających przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, opodatkowanych ryczałtem, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach działalności gospodarczej.

Dotyczy to sytuacji, kiedy osoby te nie korzystają jednocześnie z opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej podatkiem liniowym, zryczałtowanym podatkiem dochodowym albo podatkiem tonażowym.

Ulga też nie przepadnie

Wielu podatników znacznie obniża swój roczny podatek dzięki skorzystaniu z ulgi z tytułu wychowywania dzieci. Polega ona na odliczeniu od podatku obliczonego na zasadach ogólnych (według skali) pomniejszonego o kwotę składki zdrowotnej ustawowego limitu m.in. na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego w roku podatkowym podatnik:

• wykonywał władzę rodzicielską,

• pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało,

• sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

Osiąganie przez małoletnie dziecko dochodów z tzw. najmu prywatnego nie powoduje utraty prawa do tej ulgi przez rodziców dziecka.

Wynika to z brzmienia art. 27f ust 7 ustawy o PIT. Mówi on, że art. 6 ust. 8 i 9 ustawy o PIT stosuje się odpowiednio do dzieci, których wychowanie albo utrzymanie pozwala na skorzystanie przez rodziców z rozliczenia podatku na preferencyjnych zasadach.

Jak wypełnić PIT-28

Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 27 maja 2011 r. (IBPBII/1/415-241/11/MCZ)

odpowiadała na pytanie samotnej matki (panna), osiągającej dochody ze stosunku pracy. Wychowywała ona 13-letniego syna przez cały 2011 r.

Jej syn osiągał dochody z tytułu najmu działki i były to jedyne dochody dziecka. W roku 2011 dochody te zostały opodatkowane podatkiem ryczałtowym. Co miesiąc był odprowadzany do urzędu skarbowego obliczony według 8,5-proc. stawki podatek.Izba skarbowa potwierdziła, że podatniczce za 2011 r. przysługiwać będzie prawo do preferencyjnego rozliczenia w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dzieci.

Dodatkowo będzie miała prawo odliczyć od podatku dochodowego za 2011r. odpowiednią kwotę w ramach ulgi prorodzinnej, o ile rzeczywiście wykonywała władzę rodzicielską i wychowywała swoje dziecko. Matka powinna rozliczyć swoje dochody z pracy na druku PIT-37.

Natomiast dochody syna z najmu uzyskane w 2011 r. należy wykazać na formularzu PIT-28, złożonym na nazwisko matki (zawierającym jej dane identyfikacyjne), o ile przysługuje jej prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dziecka. Jeśli takie uprawnienie jej nie przysługuje, to w formularzu PIT-28 należy wykazać dane identyfikacyjne dziecka.

Autor jest prawnikiem w kancelarii welsyng.pl

Niepełnoletnie dziecko osiąga dochody z tzw. najmu prywatnego niezwiązanego z działalnością gospodarczą. Jak je opodatkować i rozliczyć w zeznaniu rocznym? Czy sposób opodatkowania dochodów dziecka ma wpływ na prawo do rozliczenia dochodów ojca albo matki za 2011 r. jako osoby samotnie wychowującej dzieci? A co z ulgą z tytułu wychowywania dziecka?

– pyta czytelnik.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem