Mieszkanie na wynajem bez prawa do ulgi mieszkaniowej

Osobie, która przeznaczy zysk ze sprzedaży nieruchomości na zakup innego lokalu, a potem go wynajmie lub sprzeda z zyskiem, nie przysługuje zwolnienie z podatku

Publikacja: 17.03.2012 08:14

Aby skorzystać ze zwolnienia, podatnik musi udowodnić, że faktycznie mieszka lub ma możliwość mieszk

Aby skorzystać ze zwolnienia, podatnik musi udowodnić, że faktycznie mieszka lub ma możliwość mieszkania w nabytym lokalu

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wydał wyrok niekorzystny dla podatnika, w którym wyjaśnił zasady korzystania z ulgi mieszkaniowej (sygnatura akt I SA/Łd 1639/11)

Sprawa dotyczyła mężczyzny, który sprzedał mieszkanie nabyte w 2010 r. Za uzyskane pieniądze kupił dwa inne mieszkania na licytacjach prowadzonych przez komornika sądowego. Jedno sprzedał z zyskiem, który również chce zainwestować w zakup nieruchomości. Drugie zaś przeznaczył na wynajem.

Następnie wystąpił z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy może skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Jego zdaniem przysługuje mu takie prawo, gdyż spełnił warunki określone w ustawie o PIT.

Dyrektor izby skarbowej nie zgodził się z takim stanowiskiem. Stwierdził, że aby skorzystać ze zwolnienia, podatnik musi udowodnić, że faktycznie mieszka lub ma możliwość mieszkania w nabytym lokalu.

WSA w Łodzi, do którego odwołał się podatnik, stanął po stronie fiskusa. Sąd przypomniał na wstępie, że sprzedaż nieruchomości podlega 19-proc. PIT, jeśli następuje przed upływem pięciu lat od nabycia. Właściciel ma jednak prawo do zwolnienia z podatku zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT, jeśli w ciągu dwóch lat od sprzedaży przeznaczy uzyskane pieniądze na własne cele mieszkaniowe. Cele te zostały wymienione w art. 21 ust. 25 tej ustawy. Jest to m.in. nabycie domu, mieszkania, działki budowlanej, remont i przebudowa nieruchomości oraz spłata zaciągniętego wcześniej na te cele kredytu. Enumeratywne wyliczenie zawartych w tym artykule wydatków, które zwalniają z opodatkowania, ma charakter wyczerpujący, a nie przykładowy.

Z kolei przyjęcie wykładni proponowanej przez skarżącego oznaczałoby możliwość wydatkowania przychodu na zapewnienie dachu nad głową innym osobom, czyli najemcom.

Przepisu art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT nie należy interpretować rozszerzająco, w oderwaniu od celu, który polega na zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych.

Sąd orzekł, że podatnik musi wykazać, iż zaspokoił własne cele mieszkaniowe. Według WSA pojęcie to należy interpretować jako zapewnienie sobie tzw. dachu nad głową, dążenie do mieszkania w nowym lokalu. Samo nabycie nieruchomości to za mało, żeby skorzystać z ulgi.

Na tej podstawie sąd stwierdził, że wydatkowanie przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości na nabycie nowego lokalu, jednak nie w celu zamieszkania w nim, lecz odsprzedaży z zyskiem lub też uzyskiwania przychodu z najmu, nie spełnia warunku zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Celem podatnika nie było bowiem dążenie do zaspokojenia potrzeby mieszkaniowej, ale osiągnięcie zysku.

sygnatura akt I SA/Łd 1639/11

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem