Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wydał wyrok niekorzystny dla podatnika, w którym wyjaśnił zasady korzystania z ulgi mieszkaniowej (sygnatura akt I SA/Łd 1639/11)
Sprawa dotyczyła mężczyzny, który sprzedał mieszkanie nabyte w 2010 r. Za uzyskane pieniądze kupił dwa inne mieszkania na licytacjach prowadzonych przez komornika sądowego. Jedno sprzedał z zyskiem, który również chce zainwestować w zakup nieruchomości. Drugie zaś przeznaczył na wynajem.
Następnie wystąpił z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy może skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Jego zdaniem przysługuje mu takie prawo, gdyż spełnił warunki określone w ustawie o PIT.
Dyrektor izby skarbowej nie zgodził się z takim stanowiskiem. Stwierdził, że aby skorzystać ze zwolnienia, podatnik musi udowodnić, że faktycznie mieszka lub ma możliwość mieszkania w nabytym lokalu.
WSA w Łodzi, do którego odwołał się podatnik, stanął po stronie fiskusa. Sąd przypomniał na wstępie, że sprzedaż nieruchomości podlega 19-proc. PIT, jeśli następuje przed upływem pięciu lat od nabycia. Właściciel ma jednak prawo do zwolnienia z podatku zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT, jeśli w ciągu dwóch lat od sprzedaży przeznaczy uzyskane pieniądze na własne cele mieszkaniowe. Cele te zostały wymienione w art. 21 ust. 25 tej ustawy. Jest to m.in. nabycie domu, mieszkania, działki budowlanej, remont i przebudowa nieruchomości oraz spłata zaciągniętego wcześniej na te cele kredytu. Enumeratywne wyliczenie zawartych w tym artykule wydatków, które zwalniają z opodatkowania, ma charakter wyczerpujący, a nie przykładowy.