Wśród ofert, które pojawiają się na rynku wtórnym, spotykamy dwa rodzaje mieszkań: spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (tzw. mieszkanie spółdzielcze własnościowe) i odrębną własność lokalu (tzw. mieszkanie hipoteczne). Mieszkania hipoteczne mogą pojawiać się także w spółdzielniach mieszkaniowych.
Dopuszczalne obie formy
Różnice pomiędzy tymi dwoma prawami wyjaśnia ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych. Nabywcy odrębnej własności lokalu stają się jednocześnie właścicielami ułamkowej części gruntu, na którym stoi budynek (bądź jego współużytkownikami wieczystymi).
Własnościowe prawo do lokalu nie jest własnością, tylko tzw. ograniczonym prawem rzeczowym. Z prawnego punktu widzenia jest ono słabsze od odrębnej własności. W praktyce jednak różnice nie są znaczne. Własnościowe prawo do lokalu – tak jak własność – jest zbywalne, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji, co oznacza, że może też być obciążone hipoteką (a więc można na jego zakup otrzymać kredyt hipoteczny). Nabywca własnościowego prawa do lokalu zostanie też bez problemu członkiem spółdzielni, bo władze spółdzielni, co do zasady, nie mogą mu odmówić. Nie ma jednak takiego obowiązku.
Bez względu na formę prawną sposób zarządzania lokalami spółdzielczymi jest taki sam. Z reguły zarząd (oraz ustalanie należnych opłat) należy do spółdzielni.
Konieczne wyodrębnienie
Mieszkania położone w budynkach, które kiedyś należały do gminy, i te wybudowane przez deweloperów, stanowią własność osób, które je nabyły. Ich właściciele tworzą wspólnotę mieszkaniową. Do jej powstania potrzeba wyodrębnienia choć jednego lokalu, co odróżnia ten sposób zarządzania budynkiem od omówionej niżej współwłasności. Małe wspólnoty (czyli takie, w których wyodrębnionych oraz niewyodrębnionych należących do dotychczasowego właściciela nie jest większa niż siedem) zarządzane są w oparciu o przepisy kodek-