Już wkrótce wpisy do ksiąg wieczystych zaczną wpływać do sądów drogą elektroniczną. W ten sam sposób będą mogły być także zakładane.
Wczoraj Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Zgodnie z nimi prawo do elektronicznego przesyłania wpisów będą mieli notariusze, a jako organy egzekucyjne także komornicy i naczelnicy urzędów skarbowych.
Dokumenty dołączane do elektronicznych wniosków nadal będą miały postać tradycyjną, czyli papierową. Od tej zasady przewidywany jest wyjątek dla dokumentów, które w wersji pierwotnej miały formę elektroniczną. Założenia do projektu przewidują, że dokumenty te będą mogły trafiać do sądów wieczystkoksięgowych także drogą online. Składający wniosek będzie musiał posiadać konto użytkownika w systemie teleinformatycznym. Wnioski o założenie księgi wieczystej lub o wpis mają być składane na specjalnym formularzu zaopatrzonym w podpis elektroniczny.
Propozycja rządowa ma poprawić bezpieczeństwo obrotu prawnego. Gdy bowiem wniosek wpłynie do sądu, w księdze automatycznie pojawi się o nim wzmianka. Obecnie musi minąć od kilku do kilkunastu dni. Istnieje więc ryzyko, że na przykład oszust sprzeda nieruchomość jeszcze raz.
Nie zmienią się koszty sądowe, tyle samo trzeba będzie zapłacić za założenie księgi i za wpis.