Z kodeksu cywilnego wynika bowiem, że jeśli dłużnik spełnia za zgodą wierzyciela inne świadczenie, zobowiązanie wygasa.
Sprzątają, koszą trawę
– Praca wykonywana jest pod kierownictwem i nadzorem oddelegowanego pracownika miasta. Dłużnik oświadcza w umowie, że świadczenie wykonuje na własną odpowiedzialność oraz że nie będzie dochodzić od miasta jakichkolwiek roszczeń z tytułu ewentualnych wypadków czy innych zdarzeń losowych – dodaje Urszula Hamkało.
W Ełku o zmianę spłaty zadłużenia na świadczenie rzeczowe mogą ubiegać się najemcy lokali komunalnych i socjalnych, których zadłużenie przekracza 2 tys. zł.
– Dłużnicy m.in. sprzątają tereny zielone, odśnieżają chodniki, sprzątają klatki schodowe i wykonują inne prace eksploatacyjne, np. malowanie i drobne naprawy – mówi Tomasz Andrukiewicz. Prezydent Ełku mówi, że dodatkowym warunkiem odpracowania długu jest bieżąca opłata mediów, czyli wody, kanalizacji czy centralnego ogrzewania.
Jeszcze inne rozwiązania stosuje Kraków.
– Bezrobotni, emeryci, renciści pracujący w niepełnym wymiarze czasu pracy, którzy zalegają z czynszem za mieszkanie komunalne, mogą wziąć udział w programie Oddłużenie. Pozwoli im on odpracować zobowiązania – mówi Monika Chylaszek, rzecznik prezydenta miasta. Dodaje, że osoby te mogą też korzystać ze wsparcia w Klubie Integracji Społecznej MOPS w formie pracy socjalnej czy pomocy prawnika.
Praca bez przychodu
Dłużnicy, którzy decydują się odpracować zaległości czynszowe, nie muszą obawiać się fiskusa. Minister finansów twierdzi, że w takiej sytuacji nie uzyskują przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT, ponieważ wszelkie spłaty długów są obojętne podatkowo. Nie można z faktu świadczenia pracy w zamian za wygaśnięcie zobowiązania wywieść, że dłużnik uzyskuje przychody (nr interpretacji IPPB4/415-24/12-4/.JK2).