Musi być jednolity tytuł prawny do gruntu

Nie można wykupić mieszkania w budynku postawionym na dwóch różnych działkach mających różne księgi wieczyste.

Aktualizacja: 03.03.2014 16:08 Publikacja: 03.03.2014 08:44

Musi być jednolity tytuł prawny do gruntu

Foto: www.sxc.hu

Sąd Najwyższy  odpowiedział na pytanie prawne sądu okręgowego dotyczące przekształceń własnościowych.

Problem powstał w Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej. Jej członkom, którzy wykupili mieszkania w jednym z bloków, sąd odmówił założenia ksiąg wieczystych dla wyodrębnionych lokali. Dopatrzył się bowiem, że budynek, w którym znajdują się te mieszkania, stoi na dwóch działkach należących do dwóch różnych właścicieli,  mianowicie gminy i Skarbu Państwa. Spółdzielnia mieszkaniowa jest jedynie użytkownikiem wieczystym tych nieruchomości.

Sąd rejonowy, uzasadniając odmowę, powołał się m.in. na wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 14 stycznia 2009 r., że posługiwanie się w ustawie o własności lokali pojęciem nieruchomości wspólnej oznacza, że lokal może zostać wydzielony tylko z jednej nieruchomości.

Spółdzielcy odwołali się do sądu okręgowego, a ten nabrał wątpliwości, czy dopuszczalne jest ustanowienie odrębnej własności lokali w drodze umowy między nabywcą a dotychczasowym właścicielem budynku położonego na kilku nieruchomościach pozostających w wieczystym użytkowaniu właściciela budynku, dla których prowadzone są odrębne księgi wieczyste. Sytuację komplikuje to, że nieruchomości te są własnością różnych osób.

W ocenie sądu okręgowego rację trzeba przyznać skarżącym. Według nich w ustawie o własności lokali nie ma przepisu zakazującego wydzielenia lokali z dwóch ksiąg wieczystych. Powołany przez sąd rejonowy wyrok dotyczył natomiast innej sytuacji prawnej niż ta, która wystąpiła w tej konkretnej sprawie. Nie powinno się więc brać go pod uwagę.

Sąd Najwyższy (sygnatura akt: III CZP 109/13) uznał zaś, że  ustanowienie odrębnej własności lokalu w budynku położonym na nieruchomościach gruntowych stanowiących własność Skarbu Państwa i gminy jest niedopuszczalne, i to także wtedy, gdy użytkownikiem wieczystym gruntu jest jedna osoba.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem