Taką uchwałę podjęło 19 października siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. II OPS 2/15) rozwiewając wątpliwości dotyczące uprawnienia spółdzielni do samodzielnego dysponowania nieruchomością na cele budowlane w sytuacji, gdy spółdzielnia jest jednocześnie współwłaścicielem nieruchomości wspólnej i jej zarządcą dla tej części, która w udziałach przypada właścicielom odrębnych lokali. Chodzi o tych spółdzielców, którzy wykupili mieszkania i stali się ich właścicielami oraz współwłaścicielami części wspólnej nieruchomości.
Problem ujawnił się w trakcie rozpatrywania przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu sporu o zatwierdzenia projektu budowlanego między Gnieźnieńska Spółdzielnią Mieszkaniową (GSM) a wojewodą wielkopolskim. Wojewoda uchylił decyzję starosty zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę instalacji ciepłej wody użytkowej w budynkach zarządzanych przez GSM, gdyż zgody na przeprowadzenie inwestycji nie wyrazili właściciele dwóch wyodrębnionych lokali i jednocześnie udziałowcy części wspólnej nieruchomości.
Rozstrzygający spór WSA w Poznaniu powziął wątpliwość, czy właściwe jest dotychczasowe stanowisko NSA: że zarząd spółdzielni ma uprawnienia do samodzielnego zarządu bez zgody właścicieli lokali (uchwała NSA z 13 listopada 2012 r.). Wątpliwości te potęgował fakt, że NSA różnił się w tej kwestii z Sądem Najwyższym (III CZP 122/13 ) i Trybunałem Konstytucyjnym (K 60/13).
WSA przedstawił więc do rozstrzygnięcia składowi siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego taką kwestie prawną: czy wykonywany przez spółdzielnię mieszkaniową zarządu powierzonego z mocy ustawy uprawnia ją do samodzielnego dysponowania nieruchomością wspólną na cele budowlane, bez potrzeby uzyskania zgody pozostałych współwłaścicieli, wyłącznie w zakresie eksploatacji i utrzymania zarządzanej nieruchomości wspólnej.
NSA odpowiedział twierdząco: zakres prawa spółdzielni do dysponowania nieruchomością na cele budowlane obejmuje czynności dotyczące nieruchomości wspólnej o charakterze eksploatacyjnym, utrzymaniowym i remontowym, bo mieszczą się one w ramach zadań spółdzielni. Prawo to dotyczy tylko nieruchomości wspólnej, a nie mieszkań należących do pozostałych właścicieli, gdyż tylko nad częścią wspólną spółdzielnia może sprawować zarząd powierzony.