Spłata kredytu na zakup mieszkania nie jest kosztem przy jego zbyciu

Spłata kredytu na zakup mieszkania nie jest kosztem przy jego zbyciu. Nie podlega też zwolnieniu jako wydatek na własne cele mieszkaniowe.

Aktualizacja: 11.05.2017 08:35 Publikacja: 11.05.2017 08:03

Spłata kredytu na zakup mieszkania nie jest kosztem przy jego zbyciu

Foto: Fotolia.com

Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną fiskusa w sporze o zasady opodatkowania sprzedaży nieruchomości.

Sprawa dotyczyła podatnika, który wraz z żoną musiał sprzedać mieszkanie kupione za kredyt walutowy. Z wniosku o interpretację wynikało, że małżonkowie zdecydowali się na zbycie kilka miesięcy od zakupu. W tej sytuacji musieli się rozliczyć z fiskusem. Co do zasady bowiem odpłatne zbycie np. mieszkania przed upływem pięciu lat od końca roku nabycia podlega opodatkowaniu PIT.

Podatnik zapytał, czy wydatki na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na nabycie sprzedawanego mieszkania mogą być kosztem. A jeśli nie, to czy można sprzedaż podciągnąć pod zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z ust. 25 pkt 2 lit. a ustawy o PIT? Prawo do zwolnienia przysługuje, gdy zyski z opodatkowanej sprzedaży lokum zostaną przeznaczone – w odpowiednim czasie – na własne cele mieszkaniowe.

Podatnik uważał, że spłata starego kredytu hipotecznego mieści się w pojęciu udokumentowanych kosztów nabycia z art. 22 ust. 6c ustawy o PIT. Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Przypomniał, że koszt nabycia określa notarialna umowa sprzedaży. Jest to cena, jaką nabywca zapłacił zbywcy niezależnie od tego, czy zakup był sfinansowany kredytem czy gotówką. Inaczej mówiąc, wartość kredytu mieści się już w cenie. Ponadto w ocenie urzędników spłata kredytu zaciągniętego na zakup zbywanej nieruchomości nie stanowi celu mieszkaniowego, czyli warunku zwolnienia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił interpretację. Ostatecznie jednak NSA potwierdził wykładnię fiskusa. Nie miał wątpliwości, że kwota przeznaczona na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na sprzedawane mieszkanie nie może być kosztem przy jego zbyciu. NSA odmówił też prawa do zwolnienia.

Jak tłumaczył sędzia NSA Jerzy Rypina, zakres spornego zwolnienia może budzić pewne wątpliwości, czy podlega mu spłata kredytu zaciągniętego na zakup nowej nieruchomości czy także tej zbywanej. Niemniej zwolnienie dotyczy celu mieszkaniowego, a ten w ocenie sądu może być realizowany na przyszłość. W konsekwencji uznał, że cel mieszkaniowy może być realizowany dopiero od dnia zbycia nieruchomości. Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: II FSK 991/15

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: a.tarka@rp.pl

Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną fiskusa w sporze o zasady opodatkowania sprzedaży nieruchomości.

Sprawa dotyczyła podatnika, który wraz z żoną musiał sprzedać mieszkanie kupione za kredyt walutowy. Z wniosku o interpretację wynikało, że małżonkowie zdecydowali się na zbycie kilka miesięcy od zakupu. W tej sytuacji musieli się rozliczyć z fiskusem. Co do zasady bowiem odpłatne zbycie np. mieszkania przed upływem pięciu lat od końca roku nabycia podlega opodatkowaniu PIT.

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
PiS zaostrza przepisy - dożywocie i kary dla 14-latków. Kontrowersji jest więcej
Prawo karne
Porzucił w lesie kota z cewnikiem i wenflonem. Jest wyrok
Zawody prawnicze
Egzamin na aplikacje prawnicze nieznacznie łatwiejszy niż rok temu
Prawo drogowe
Egzaminacyjna turystyka ma się dobrze. Gdzie najłatwiej zdać na prawo jazdy
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy
Konsumenci
Wyłom czy eksces Sądu Najwyższego? Korzystny dla banku wyrok ws. frankowej