Dzisiaj wchodzi w życie nowela kodeksu postępowania cywilnego wprowadzająca zmianę w art. 829. Dzięki niej komornik nie będzie mógł zlicytować np. wózka inwalidzkiego. Podobne rozwiązanie przewiduje od 2001 r. procedura egzekucyjna w administracji. Wyłącza ona przedmioty niezbędne ze względu na ułomność fizyczną dłużnika lub członków jego rodziny.
Nie ma żadnych powodów, aby prywatni wierzyciele, którzy korzystają z komornika, mieli większe uprawnienia wobec dłużnika niż np. urząd skarbowy – twierdzą autorzy zmiany. Często są to zresztą przedmioty nabyte przez osoby ubogie dzięki dofinansowaniu ze środków publicznych, zwłaszcza Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Lista przedmiotów wyłączonych spod egzekucji jest długa. Są na niej m.in. urządzenia domowe, pościel, ubranie codzienne niezbędne do wykonywania zawodu, zapasy żywności i opału wystarczające na miesiąc, narzędzia i przedmioty potrzebne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika (z wyłączeniem pojazdów) oraz przedmioty do nauki i do praktyk religijnych.
Ważne są też ograniczenia dotyczące zarobków czy lokat bankowych. Tu ochrona ma być akurat zmniejszona.
Podstawa prawna: ustawa z 26 czerwca 2014 r.o zmianie KPC DzU z 2014 poz. 1091