Ogromna większość danych klimatycznych z ostatnich 150 lat pochodzi z naziemnych stacji pogodowych. A co w tym czasie działo się na oceanach? Na to pytanie mają odpowiedzieć wolontariusze biorący udział w projekcie OldWeather.org. Odczytując informacje ze starych dzienników pokładowych 280 brytyjskich okrętów, ochotnicy odtworzą zmiany klimatu, jakie miały miejsce w ciągu ostatniego stulecia.

Nie będzie to łatwe zadanie, bo dzienniki te pisane były ręcznie. Aby podołać ogromnej ilości zgromadzonych dokumentów, naukowcy z Oxford University we współpracy m.in. National Maritime Museum postanowili zlecić to zadanie... internautom. Każdy z chętnych otrzyma do odczytania i przepisania fragment zeskanowany dziennika pokładowego jednego z okrętów Royal Navy biorących udział w pierwszej wojnie światowej.

- Te księgi okrętowe zawierają wspaniałe i niezwykle cenne informacje, ale ponieważ wpisy robione były odręcznie, komputery nie dają sobie rady z ich odszyfrowaniem — powiedział serwisowi BBC dr Chris Lintott z Oxford University, jeden z twórców inicjatywy OldWeather.org. Naukowiec cieszy się, że dzięki tym zapiskom światło dzienne ujrzą nie tylko cenne dane klimatyczne, ale i nieznane momenty historii brytyjskiej marynarki wojennej.

Okres, którego dotyczą wzięte pod lupę dzienniki, obejmuje lata 1905 — 1929. Najwięcej informacji przyniosą księgi z okresu wojny, kiedy to okręty floty brytyjskiej docierały do najdalszych zakątków świata. - Historyczne dane pogodowe są dla nas bardzo ważne, ponieważ umożliwiają testowanie tworzonych przez nas modeli ziemskiego klimatu. Jeśli prawidłowo wyjaśnimy, jak zmieniała się pogoda w przeszłości, będziemy mieli większe zaufanie do naszych przewidywań na przyszłość — mówi dr Peter Stott z UK Met Office.