Reklama

Jedyny w Polsce reaktor jądrowy MARIA wznowi prace

51-letni reaktor jądrowy MARIA, którego głównym zadaniem jest produkcja radiofarmaceutyków, już niebawem – w ciągu dwóch, trzech tygodni – ma wrócić do pracy.

Aktualizacja: 21.07.2025 13:24 Publikacja: 21.07.2025 12:42

Reaktor MARIA w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Otwocku, jedyny w Polsce działający reaktor jądr

Reaktor MARIA w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Otwocku, jedyny w Polsce działający reaktor jądrowy.

Foto: PAP/Piotr Nowak

Od początku kwietnia trwa przerwa w eksploatacji reaktora jądrowego MARIA – nie ma on bowiem nowego zezwolenia na uruchomienie. Jak podaje RMF FM, powołując się na Ministerstwo Przemysłu, już niebawem – bo na przełomie lipca i sierpnia – może się to zmienić, gdyż planowane jest, by reaktor wznowił prace. 

Reaktor jądrowy MARIA ma wznowić prace. „Jesteśmy na ostatniej prostej” 

W rozmowie z RMF FM Paweł Gajda – dyrektor Departamentu Energetyki Jądrowej w Ministerstwie Przemysłu – poinformował, że uzyskanie zezwolenia na wznowienie prac reaktora trwało długo, gdyż czasochłonne było uzupełnianie wniosku do Państwowej Agencji Atomistyki. – Obecnie większość dokumentów jest gotowa – zapewnił, dodając, że największe wątpliwości związane z przygotowaniem wniosku zostały rozwiane, a najważniejsze problemy – rozwiązane. 

Czytaj więcej

Pożar na terenie Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Stanowi zagrożenie?

Narodowe Centrum Badań Jądrowych przedstawiło analizy, które zostały zaakceptowane przez Państwową Agencję Atomistyki. Obecnie trwać mają ostatnie ustalenia związane z treścią zezwolenia, uzgadnianiem ze służbami planów postępowania awaryjnego – podaje RMF FM. - Jesteśmy na ostatniej prostej i ten przełom lipca i sierpnia to będzie moment, gdy wydane powinno zostać zezwolenie - zaznaczył Gajda. - Chcemy, żeby w ciągu dwóch, trzech tygodni reaktor MARIA wznowił pracę i wydaje się to dzisiaj realne - dodał. 

Co istotne, dopóki reaktor MARIA nie wznowi pracy, Polska musi sprowadzać z zagranicy radioizotopy potrzebne do produkcji leków. Sytuacja jest jednak stabilna – pacjenci w naszym kraju mają bowiem zapewniony dostęp do leków. 

Reklama
Reklama

Wcześniej zapowiadano, że reaktor ma wznowić pracę w czerwcu. 

MARIA – jedyny w Polsce działający reaktor jądrowy

Nazwany na cześć Marii Skłodowskiej-Curie reaktor MARIA jest jedynym w Polsce działającym reaktorem jądrowym. Został on uruchomiony w Świerku (dziś dzielnica Otwocka) w grudniu 1974 roku i podjął regularną pracę w roku 1995.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Aktywów Państwowych, reaktor o nominalnej mocy cieplnej 30 MW jest reaktorem badawczym –  urządzeniem badawczym o największej skali w Narodowym Centrum Badań Jądrowych. Nie służy on do wytwarzania energii dla odbiorców zewnętrznych, nawet umiejscowionych na terenie ośrodka. 

Czytaj więcej

Rosatom testuje unikalny reaktor jądrowy. Wielkie korzyści, ale i koszty

„MARIA jest reaktorem polskiej konstrukcji o stosunkowo specyficznej konfiguracji rdzenia, pozwalającej na maksymalnie elastyczne wykorzystywanie neutronów” – czytamy na stronie resortu. W latach 1985-1992 zmodernizowano jego system sterowania, systemy chłodzenia i wentylacji, a także elementy rdzenia (bloki grafitowe i berylowe). Od 1993 roku reaktor pracuje regularnie przez zdecydowaną większość roku. O jego wysokiej wydajności świadczy liczba godzin pracy – do 4800 na rok (dane na 2018 rok).

Działający w Świerku pod Warszawą reaktor MARIA, który ma 51 lat, jest obecnie jedynym działającym r

Działający w Świerku pod Warszawą reaktor MARIA, który ma 51 lat, jest obecnie jedynym działającym reaktorem jądrowym w Polsce. Nie produkuje on energii elektrycznej – powstają w nim strumienie neutronów, z których korzysta nauka, medycyna czy gospodarka.

Foto: PAP

Reklama
Reklama

Ministerstwo Aktywów Państwowych podkreśla, że MARIA to jeden z kilku najlepszych w świecie reaktorów badawczych. „Jego stan techniczny każe mieć nadzieję, że po pewnej modernizacji, jego obecna licencja do 2020 roku zostanie przedłużona aż do 2060 roku” – wskazano. 

Jakie jest zastosowanie reaktora MARIA

Reaktor MARIA znajduje szerokie zastosowanie w badaniach z wykorzystaniem neutronów. Jest on tzw. reaktorem wysokostrumieniowym. Neutrony wytwarzane w reaktorze MARIA służą m.in. do produkcji izotopów promieniotwórczych i źródeł promieniowania stosowanych w przemyśle, ochronie środowiska i zdrowia. W reaktorze MARIA wytwarza się głównie: molibden-99, jod-131, lutet-177, fosfor-32, samar-153, kobalt-60 i holm-166, które stanowią bazę preparatów eksportowanych pod marką POLATOM do ponad 80 krajów na całym świecie.

Czytaj więcej

Francuzi oddają pierwszy reaktor jądrowy od ćwierć wieku. Jest opóźniony i droższy

Część neutronów wyprowadzana jest na zewnątrz reaktora, gdzie służą one do badania struktury materiałów na poziomie atomowym metodami rozproszeniowymi, a także makroskopową techniką radiograficzną. Neutrony wytwarzane w reaktorze MARIA służą obecnie m.in. do produkcji izotopów promieniotwórczych i źródeł promieniowania stosowanych w przemyśle, ochronie środowiska i zdrowia. 

Od początku kwietnia trwa przerwa w eksploatacji reaktora jądrowego MARIA – nie ma on bowiem nowego zezwolenia na uruchomienie. Jak podaje RMF FM, powołując się na Ministerstwo Przemysłu, już niebawem – bo na przełomie lipca i sierpnia – może się to zmienić, gdyż planowane jest, by reaktor wznowił prace. 

Reaktor jądrowy MARIA ma wznowić prace. „Jesteśmy na ostatniej prostej” 

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Reklama
Nauka
Zaskakujący zwrot ewolucji. Ten gatunek odnowił cechy sprzed milionów lat
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców. Zmienia nasz obraz neandertalczyków
Nauka
Magma rozrywa kontynent afrykański? Przełomowe badania naukowców
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć
Reklama
Reklama