Dwie spadkobierczynie chcą w wyniku działu spadku przekazać mieszkanie trzeciej spadkobierczyni (jednej z siostrzenic zmarłej). Nie chcą od niej spłat. Postanowienie stwierdzające nabycie spadku uprawomocni się 28 lutego 2010 r. Czy jeśli w ten sposób wyzbędą się spadku na rzecz trzeciej spadkobierczyni, nie będą też płacić podatku spadkowego?[/b]
Dział spadku bez dopłat nie jest objęty podatkiem od spadków i darowizn. W jego wyniku nastąpi bezpłatne przysporzenie na rzecz trzeciej spadkobierczyni, które jednak nie jest darowizną.
Przeprowadzenie takiego działu spadku nie uwalnia natomiast obu pozostałych spadkobierczyń z obowiązku zapłaty podatku spadkowego przypadającego od wartości ich udziałów w spadku.
Jest jednak inny sposób na jego uniknięcie. Siostra spadkobierczyni korzysta z całkowitego zwolnienia z podatku spadkowego dla najbliższych, jeśli w terminie sześciu miesięcy zawiadomi urząd skarbowy o jego nabyciu.
Natomiast siostrzenice spadkodawczyni nie zapłacą podatku, jeśli nie mają własnego lokum i będą zameldowane w spadkowym mieszkaniu na pobyt stały i mieszkać w nim przez pięć lat. Jeśli w trakcie korzystania z tej ulgi druga siostra daruje swój udział w spadku na rzecz tej, która będzie w nim mieszkała, nie straci ulgi.
Matka i siostra mogą darować współspadkobierczyni, która w spadkowym lokum pozostanie, swoje udziały bez jakichkolwiek podatkowych konsekwencji dla niej. Skorzysta ona bowiem z całkowitego zwolnienia dla najbliższych.
[srodtytul]Udział w mieszkaniu dla żony[/srodtytul]
[b]- Przed ślubem kupiłem mieszkanie o powierzchni 92 mkw. będące własnością hipoteczną. Należy więc ono do mojego majątku osobistego. Chcę, by stało się naszą wspólną własnością. Zamierzam darować żonie 1/2 udziału w nim. Czy w związku z tym trzeba będzie zapłacić podatek od darowizny od wartości połowy mieszkania?[/b]
Nie. Żona skorzysta z tym wypadku z całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn.
[srodtytul]Liczy się data wykonania polecenia[/srodtytul]
[b]- Babcia jedynym spadkobiercą w testamencie uczyniła mojego brata. Ale zobowiązała go w nim do przeniesienia na mnie należącego do niej udziału w domu wielorodzinnym (16/40), a mnie – do przekazania połowy pieniędzy z jego sprzedaży mojej siostrze. Babcia umarła w 2006 r.
Brat zapłacił podatek spadkowy. W listopadzie 2009 r. brat przeniósł cały udział wyłącznie na mnie. Zamierzam ten udział sprzedać i połowę pieniędzy przekazać siostrze. Czy będę płaciła podatek spadkowy?[/b]
Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Przy nabyciu w wyniku polecenia testamentowego liczy się data wykonania polecenia. Nabycie nastąpiło więc w 2009 r.
Ma tu więc miejsce całkowite zwolnienie z podatku od spadków i darowizn dla najbliższych, które obowiązuje od 1 stycznia 2007 r. Należy w ciągu sześciu miesięcy, licząc od daty aktu notarialnego przenoszącego udział, zawiadomić urząd skarbowy o tym nabyciu na druku SD-Z2.
Konieczne jest natomiast uiszczenie 19-procentowego podatku od dochodu ze sprzedaży. Może uwolnić od tego obowiązku, przeznaczając pieniądze ze sprzedaży na cele mieszkaniowe.
W świetle prawa przekazanie połowy „udziału” siostrze jest dalszym zapisem na jej rzecz obciążonym co do zasady podatkiem spadkowym. Skorzysta z całkowitego zwolnienia dla najbliższych, jeśli złoży zawiadomienie o nabyciu na podstawie tego dalszego zapisu w urzędzie skarbowym na druku SD-Z2 w ciągu sześciu miesięcy od daty otrzymania pieniędzy ze sprzedaży udziału.
[srodtytul]Firma dla synowej[/srodtytul]
[b]- Zamierzam przekazać firmę w drodze darowizny synowej. Syn opuścił rodzinę i wyjechał za granicę na stałe, a wnuki liczą dopiero 17 i 15 lat. Czy w tej sytuacji synowa będzie zwolniona z podatku od darowizny?[/b]
Nie. Musi zapłacić podatek od darowizny, bo generalne zwolnienie z podatku dla najbliższych jej nie obejmie. Zapłaciłaby go od wartości firmy według najłagodniejszej skali przewidzianej dla najbliższych należących do I grupy podatkowej. Warto rozważyć darowanie jej wnukom, bo oni skorzystaliby ze zwolnienia.
[srodtytul]Mieszkanie darowane bez podatku [/srodtytul]
[b]- Jestem wyłączną właścicielką mieszkania wykupionego od gminy. Chcę podarować je wnukowi. Dla wnuka byłoby to pierwsze mieszkanie. Czy będę płaciła podatek od tej darowizny? [/b]
Nie. Żaden podatek takiej darowizny nie obciąża. Wnuk skorzysta z całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn dla najbliższych.
Nie jest też potrzebne dla skorzystania z niego dopełnianie przez obdarowanego ani darczyńcę jakichkolwiek formalności w urzędzie skarbowym.
Darowizna mieszkania musi mieć formę aktu notarialnego, a w takiej sytuacji obdarowany jest już zwolniony z opowiadania się fiskusowi.
[srodtytul]Sprzedaż sprzed pięciu lat[/srodtytul]
[b]- Czy jeśli wnuk sprzeda mieszkanie, będzie musiał zapłacić podatek?[/b]
Podatek od spadków i darowizn nie wchodzi w rachubę bez względu na to, kiedy obdarowany, korzystający z całkowitego zwolnienia dla najbliższych, sprzeda to lokum.
Bez znaczenia jest także to, czy w nim zamieszka. Jeśli jednak dojdzie do sprzedaży w ciągu pięciu lat, licząc od końca roku, w którym je uzyskał, w rachubę będzie wchodził inny podatek: dochodowy od dochodu ze sprzedaży nieruchomości.
Wynosi on 19 proc. dochodu z tej transakcji, tj. różnicy między wydatkami na nabycie mieszkania a uzyskaną ceną, pomniejszoną o ewentualne koszty sprzedaży np. prowizję pośrednika.
Przy nabyciu w drodze spadku i darowizny nie ma kosztów uzyskania więc oddaje się fiskusowi praktycznie 19 proc. uzyskanej ceny.
Można jednak skorzystać ze zwolnienia z tego podatku, jeśli pieniądze ze sprzedaży w ciągu dwóch lat, licząc od końca roku, w którym doszło do sprzedaży, przeznaczy się na własne cele mieszkaniowe, m.in. kupno mieszkania, działki budowlanej, budowę domu, a nawet na spłatę kredytu mieszkaniowego. [/ramka]
[ramka][b][link=http://www.rp.pl/temat/447728.html]Zobacz cały poradnik o testamentach, spadkach i darowiznach[/link][/b][/ramka]