Wspólne rozliczenie z dzieckiem w PIT za 2011

Osoba samodzielnie wychowująca dziecko może skorzystać z preferencyjnego sposobu rozliczenia w zeznaniu rocznym

Publikacja: 22.11.2011 06:30

Rozliczyć się wspólnie można nie tylko z dzieckiem małoletnim

Rozliczyć się wspólnie można nie tylko z dzieckiem małoletnim

Foto: www.sxc.hu

Do skorzystania z ulgi wystarczy zajmować się samemu dzieckiem tylko przez część roku.

Wspólne rozliczenie z dzieckiem może dać spore podatkowe korzyści. Przysługuje temu rodzicowi, który je samotnie wychowuje.

Przypomnijmy, że ustawa o PIT za osobę samotnie wychowującą dziecko uważa m.in. pannę, kawalera, wdowę, wdowca, rozwódkę i rozwodnika. Urzędy jeszcze przed zmianą przepisów mówiących o zasadach preferencyjnego rozliczenia uważały, że spełnienie tylko jednej przesłanki, tj. stanu cywilnego rodzica nie daje jeszcze prawa do ulgi. Trzeba faktycznie samemu wychowywać potomka.

Nowelizacja ustawy o PIT (która weszła w życie 1 stycznia 2011 r.) wyraźnie oddzieliła dwa warunki skorzystania z ulgi – stan cywilny i samotne wychowywanie.

Przepisy nie stawiają jednak warunku, że dziecko musi przez cały rok znajdować się pod opieką osoby, która chce skorzystać z preferencyjnego rozliczenia. Potwierdzają to  organy podatkowe. Przykładowo Izba Skarbowa w Poznaniu (interpretacja nr ILPB2/415-378/10-2/TRB) zgodziła się, by skorzystała z preferencji  matka, która dopiero we wrześniu się rozwiodła. Wychowywała więc samotnie dziecko tylko przez końcówkę roku. Jak podkreśliła izba skarbowa ustawa o PIT nie uzależnia prawa do preferencji od tego, czy rodzic przez cały rok był osobą samotnie wychowującą dzieci. Wystarczające jest, aby taki stan zaistniał w ciągu roku.

Z tego powodu fiskus zgodził się też na korzystne rozliczenie matki, która samotnie wychowywała dziecko tylko na początku roku, a później wyszła za mąż (interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy nr ITPB2/415-929/ 09/BK).

Ulga ma jednak kilka warunków. Przysługuje wtedy, gdy rodzic (albo opiekun prawny) wychowuje dzieci:

Z dzieckiem nie rozliczy się przedsiębiorca, który płaci 19-proc. podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (z wyjątkiem ryczałtu od najmu) oraz kartę podatkową.

Na korzystnych zasadach mogą się też rozliczyć małżonkowie, muszą jednak  pozostawać w związku małżeńskim przez cały rok (to jeden z warunków).

Zobacz też serwis » Prawo dla Ciebie » Podatki » Podatek dochodowy » Roczne rozliczenie podatkowe » Rozliczenia osób samotnie wychowujących dziecko

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem