Dotyczy to również sytuacji, w której zamierzamy sprzedać darowaną działkę czy dom i przeznaczyć pieniądze na kupno mieszkania lub rozbudowę domu. Od 1 stycznia 2007 r. bowiem nie ma już zwolnienia z podatku od sprzedaży dla przeznaczających przychody z takiej transakcji na inne cele mieszkaniowe. Zwolnienie to odnosi się nadal do sprzedaży nieruchomości nabytych do końca 2006 r.

Obdarowany będzie w korzystniejszej sytuacji, jeśli przedmiotem darowizny jest mieszkanie albo dom. Wtedy bowiem dla uwolnienia się od podatku wystarczy wykazanie się zameldowaniem na pobyt stały na co najmniej 12 miesięcy przed sprzedażą lokum. Liczy się przy tym także okres zameldowania sprzed darowizny, gdy obdarowany nie był jeszcze właścicielem.

Zasadniczo jednak od sprzedaży np. działki, gruntu rolnego, mieszkania przed upływem pięciu lat od końca roku, w którym podpisany był akt notarialny darowizny, obdarowany zapłaci podatek, i to pokaźny. Musi bowiem oddać fiskusowi 19 proc. dochodu uzyskanego z takiej transakcji. Dochodem zaś ze sprzedaży nieruchomości i podobnych dóbr uzyskanych po 1 stycznia 2007 r. w drodze spadku lub darowizny jest przychód z tej transakcji pomniejszony o ewentualne nakłady poczynione na dane dobro.

Dlatego jeśli np. syn nie zamierza budować domu na działce darowanej przez rodziców, to korzystniej będzie, gdy rodzice sami sprzedadzą tę działkę i darują synowi pieniądze. Syn będzie mógł nimi dowolnie dysponować. Trzeba jednak pamiętać o dopełnieniu formalności warunkujących zwolnienie z podatku od darowizny (o nich wyżej).

Co istotne, przekazując w drodze darowizny pieniądze ze sprzedaży działki, mieszkania itp., które obdarowany i tak sprzedałby, oszczędza się także na wydatkach związanych z wynagrodzeniem notariusza, wpisem do księgi wieczystej, które trzeba by ponieść, jeśli przedmiotem darowizny byłaby ta działka, mieszkanie itp.