Kiedy można iść do sądu

Lokatorowi wolno się sprzeciwić podwyżce. Przede wszystkim wtedy, gdy wysokość czynszu przekroczyła 3 proc. wartości odtworzeniowej lokalu

Aktualizacja: 26.11.2009 06:29 Publikacja: 26.11.2009 00:05

Kiedy można iść do sądu

Foto: Fotorzepa, Pio Piotr Guzik

Jeśli miałaby przekroczyć ją po podwyżce, może się domagać na piśmie przedstawienia mu przyczyny podwyżki i jej kalkulacji.

Właściciel musi uczynić zadość temu żądaniu, i to w ciągu 14 dni od jego otrzymania. Inaczej podwyżka jest nieważna.

Lokatorowi wolno wystąpić przeciwko właścicielowi do sądu cywilnego z żądaniem ustalenia, że podwyżka jest niezasadna albo że jest zasadna, ale w innej, niższej wysokości. Ma na to tylko dwa miesiące, licząc od dnia wypowiedzenia poprzedniej wysokości czynszu. Jeśli z tym nie zdąży, może kwestionować dopiero następną podwyżkę.

Co ważne, w takim procesie to na właścicielu ciąży ciężar przekonania sądu o zasadności podwyżki. Do czasu prawomocnego zakończenia procesu lokator uiszcza czynsz i opłaty w dotychczasowej wysokości. Jeśli jednak przegra, musi dopłacić wyrównanie.

Sąd będzie oceniał zasadność podwyżki, kierując się przede wszystkim wskazanymi wyżej kryteriami jej dopuszczalności.

Reklama
Reklama

Co robić, jeśli właściciel mimo zgłoszenia żądania przedstawienia kalkulacji nie przedstawia przyczyny podwyżki i jej kalkulacji i wysyła do lokatorów kolejne wypowiedzenia? Jak się bronić, gdy podana przyczyna nie jest usprawiedliwiona, a wyliczenia nie są przekonujące?

Lokator może, moim zdaniem, wystąpić w takich sytuacjach do sądu na podstawie art. 189 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link] o ustalenie, że nieważne są również wszystkie poprzednie podwyżki. Powodem tego może być zarówno brak uzasadnienia, jak i nieprzedstawienie w terminie powodów i kalkulacji podwyżki.

Ale uwaga. Opisane tu ograniczenia w podwyższaniu czynszu i opłat, terminy wypowiedzenia, a nawet zasadniczo możliwość kwestionowania podwyżki przed sądem nie dotyczą podwyżek opłat niezależnych od właściciela, np. za wywóz śmieci, za energię elektryczną. Tych podwyżek nie dotyczy też zakaz podwyższania czynszów i opłat częściej niż co sześć miesięcy.

Co ważne, właściciel obowiązany jest w takim wypadku przedstawić lokatorowi na piśmie zestawienie opłat wraz z przyczyną ich podwyższenia. Lokatora zaś obciąża obowiązek ponoszenia właśnie tych opłat.

Te niereglamentowane podwyżki mogą dotyczyć wyłącznie pokrycia przez właściciela kosztów dostarczania do mieszkania lokatora:

? energii,

Reklama
Reklama

? gazu, wody oraz

? odbioru ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych.

Dopuszczalne są przy tym tylko wówczas, gdy korzystający nie ma zawartej umowy o ich dostawę bezpośrednio z dostawcą mediów lub usług.

Jeśli miałaby przekroczyć ją po podwyżce, może się domagać na piśmie przedstawienia mu przyczyny podwyżki i jej kalkulacji.

Właściciel musi uczynić zadość temu żądaniu, i to w ciągu 14 dni od jego otrzymania. Inaczej podwyżka jest nieważna.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama