Wówczas wniosek wraz z wymaganymi dokumentami musi złożyć do 28 lutego.
Umowa kredytowa między bankiem a studentem musi być podpisana najpóźniej do 31 marca.
Kredyt jest wypłacany maksymalnie przez sześć lat, a w przypadku studiów doktoranckich – przez cztery lata, przez dziesięć miesięcy w roku akademickim. Miesięczna transza kredytu w roku akademickim 2010/2011 wynosiła 600 zł.
Poświadczony status
Warunkiem otrzymywania transz kredytu jest przedstawienie w banku w terminach do 31 października i 31 marca ważnej legitymacji studenckiej lub doktoranckiej. Jeśli student: nie zaliczył semestru, nie przedstawił w terminie bankowi ważnej legitymacji lub został zawieszony w prawach studenta, bank zaprzestaje wypłacania rat kredytu. Wypłaty mogą być wznowione w miesiącu następującym po tym, w którym przedstawi ważną legitymację.
W przypadku przerwania studiów spłata kredytu następuje począwszy od pierwszego dnia drugiego miesiąca następującego po tym, w którym kredytobiorca był zobowiązany złożyć zaświadczenie potwierdzające, że jest studentem (1 maja lub 1 grudnia). W tym dniu zaczynają być naliczane odsetki od pobranego kredytu równe 0, 75 proc. stopy redyskonta weksli NBP, czyli obecnie 4,75 proc.
Kiedy trzeba spłacić zobowiązanie
Spłata kredytu rozpoczyna się dwa lata od daty ukończenia studiów, ale nie później niż 1 października, gdy ostatni rok studiów trwa dwa semestry, oraz 1 kwietnia, gdy ostatni rok studiów trwa jeden semestr.
Liczba rat spłaty kredytu stanowi dwukrotność liczby wypłaconych rat kredytu. Oznacza to, że osoba pobierająca kredyt maksymalnie przez pięć lat będzie spłacać go przez osiem lat i cztery miesiące. Na ratę składa się rata kapitałowa (spłata kredytu) i odsetkowa (spłata należnych odsetek). Wysokość odsetek stanowi połowa stopy redyskontowej NBP.
Na wniosek kredytobiorcy bank może zmniejszyć wysokość raty spłaty kredytu do 20 proc. miesięcznego dochodu kredytobiorcy. Absolwentom, którzy ukończyli studia w grupie 5 proc. najlepszych absolwentów uczelni, kredyt jest umarzany w 20 proc.
W szczególnych przypadkach kredyt może być umorzony częściowo lub w całości z uwagi na trudną sytuacja życiową (choroba, wypadek) lub trwałą utratę zdolności do spłaty zobowiązań (niepełnosprawność).
Praktyczne informacje
Dużo informacji dotyczących ubiegania się o kredyt studencki można znaleźć na stronie www.kredytstudecnki.com.pl.
Tam też można dowiedzieć się, co zrobić, aby na kredycie studenckim zarobić.
Jak to zrobić - krok po kroku:
Każdy student, który chce się ubiegać o preferencyjny kredyt studencki, powinien:
KROK 1.
Sprawdzić, jakie warunki oferują poszczególne banki, w tym jakie wymagania stawiają wobec poręczycieli oraz na jakich zasadach zakładają i prowadzą konto studenckie.
KROK 2
. Wybrać najlepszy bank i w jego siedzibie osobiście się dowiedzieć, jakie dokumenty są wymagane przy składaniu wniosku o kredyt.
KROK 3.
Wybrać wiarygodnych poręczycieli i zebrać wszystkie niezbędne zaświadczenia, np. o dochodach, o byciu studentem lub doktorantem.
KROK 4.
Wypełnić i złożyć do 15 listopada wniosek w wybranym banku wraz z wymaganymi dokumentami.
KROK 5.
Sprawdzić w grudniu, czy nie została przekroczona maksymalna wysokość dochodu na osobę w rodzinie uprawniającego do ubiegania się o kredyt.
KROK 6.
Poczekać na informację z banku, maksymalnie do 15 lutego, czy przedstawione zabezpieczenia są wystarczające.
KROK 7.
Jeśli kredyt nie został przyznany ze względu na zbyt niskie dochody poręczycieli, do 28 lutego przenieść wniosek do innego banku.
Kto może złożyć wniosek
O kredyt mogą się ubiegać wszyscy studenci bez względu na typ uczelni (publiczna, niepubliczna) i tryb studiów (stacjonarny, niestacjonarny), o ile rozpoczęli studia przed ukończeniem 25. roku życia. Starać się o niego mogą również uczestnicy studiów doktoranckich. Można go otrzymać na okres studiów. Jednak nie wlicza się do niego:
- kolejnych jednolitych studiów magisterskich po złożeniu egzaminu dyplomowego na tym poziomie studiów;
- kolejnych studiów I stopnia po złożeniu egzaminu dyplomowego na tym poziomie studiów;
- kolejnych studiów II stopnia po złożeniu egzaminu dyplomowego na tym poziomie studiów,
- kolejnych studiów doktoranckich po otrzymaniu świadectwa ukończenia tych studiów,
- urlopów udzielonych z przyczyn zdrowotnych, ważnych przyczyn losowych lub w związku ze studiami na uczelni zagranicznej.
Student może jednak otrzymać kredyt na kolejnych studiach pierwszego lub drugiego stopnia, a także magisterskich, jeśli nie korzystał z kredytu na studiach je poprzedzających, czyli w takcie poprzednich lat nauki.
Zobacz cały » Poradnik dla studentów
Zobacz serwisy:
» Prawo dla Ciebie » Konsumenci » Umowy » Umowy z bankami i instytucjami pożyczkowymi
» Prawo dla Ciebie » Twoje prawo » Edukacja, oświata, wychowanie