Zmarł sportowiec, który zrewolucjonizował skok wzwyż

Mistrz olimpijski Dick Fosbury, amerykański mistrz olimpijski z 1968 roku w skoku wzwyż, który zrewolucjonizował tę dyscyplinę nową techniką skakania, zmarł w niedzielę w wieku 76 lat - poinformował jego agent, Ray Schulte.

Publikacja: 14.03.2023 07:09

Dick Fosbury skacze techniką nazwaną jego imieniem

Dick Fosbury skacze techniką nazwaną jego imieniem

Foto: AFP

Fosbury zdobył złoty medal olimpijski w czasie igrzysk w Meksyku, gdzie zaprezentował technikę nazywaną od jego imienia "flopem Fosbury'ego". Technika ta polega na przeniesieniu ponad poprzeczkę najpierw głowy, a następnie wygięciu ciała do tyłu i przeskoczeniu poprzeczki w taki sposób, że znajduje się ona za plecami zawodnika. Dziś z tej techniki skoku korzystają wszyscy skoczkowie wzwyż.

"Z ciężkim sercem muszę ogłosić, że mój wieloletni przyjaciel i klient, Dick Fosbury, zmarł we śnie w niedzielę nad ranem po krótkim nawrocie chłoniaka" - napisał Schulte w serwisie Instagram.

Czytaj więcej

Ukraińcy podzieleni ws. bojkotu igrzysk. "To najgorsze rozwiązanie"

Przed Fosburym skoczkowie powszechnie stosowali technikę nazywaną skokiem okrakiem lub skokiem nożycowym. Jednak po wprowadzeniu mat piankowych, które miały złagodzić upadek na ziemię po skoku, Fosbury był pierwszym, który zastosował nową technikę skoku.

W 1968 roku Fosbury pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 2,24 metra, ustanawiając rekord olimpijski i rewolucjonizując swoją dyscyplinę sportu.

"Był prawdziwym pionierem olimpijskim i legendą" - napisał amerykański komitet olimpijski na swoim profilu na Twitterze.

Na igrzyskach w Monachium w 1972 roku 28 spośród 40 sportowców zastosowało technikę Fosbury'ego. Spośród 36 medalistów olimpijskich w latach 1972-2000 34 korzystało z techniki Amerykanina.

Lekkoatletyka
14 000 osób zapisanych na Poland Business Run 2023. Można dołączyć do 31 maja
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Lekkoatletyka
Wydarzenie wiosny na Stadionie Śląskim. Będą gwiazdy
Lekkoatletyka
Czterech Polaków w Katarze. Startuje Diamentowa Liga
Lekkoatletyka
Nie żyje mistrzyni świata Tori Bowie
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Lekkoatletyka
Znana biegaczka zdyskwalifikowana. Część trasy biegu pokonała samochodem
Lekkoatletyka
Władysław Heraskewycz: Siergiej Bubka to rozczarowanie